S dvojnásobkem musí počítat například v Benešově. Za klasický rodinný dům, za nějž majitel v současnosti platil 1400 korun, zaplatí nově 2800 korun, daň z šedesátimetrového bytu bude podle nových pravidel 300 korun. Nová sazba se týká všech nemovitostí včetně chat a chalup. Diferenciaci podle typu nemovitosti zákon neumožňuje.
V Libereckém kraji se rozhodli od příštího roku zvýšit daň z nemovitosti ve zhruba polovině z 39 měst, v ostatních zůstane stejná. Ve třetině měst se zastupitelstva rozhodla využít koeficient dva, takže vlastníci zaplatí příští rok na dani dvakrát víc než letos. Výjimkou je Chrastava, která schválila maximální možný koeficient pět. Majitelé nemovitostí tam zaplatí stejnou daň jako vlastníci ve stotisícovém Liberci. Rozhodnutí ale nemusí být definitivní, v pondělí 28. července se kvůli vyhlášce znovu sejde chrastavské zastupitelstvo. Podnikatelé a zemědělci totiž upozornili radnici, že vysoká daň může město poškodit. Při takovém daňovém zatížení bude pro firmy výhodnější podnikat v Liberci, kde je víc zákazníků.
Hlavní město v příštím roce daň z nemovitostí nezvedne, nechce prý zvyšovat už tak vysoké životní náklady Pražanů. Pro Prahu platí v současné době nejvyšší zákonem daný koeficient výpočtu daně z nemovitosti (4,5). Ten u měst do 10.000 obyvatel činí 1,6, do 50.000 obyvatel 2,5, nad tuto hranici pak 3,5. Pražané tedy dosud platili na dani z nemovitosti nejvíce.
Na jihu Moravy velká města v příštím roce daň nezvýší. Zastupitelé Brna dnes návrh koalice na růst daně proti očekávání zamítli. V Olomouckém kraji o tom většina radnic neuvažuje nebo tuto možnost již zamítla, stejně jako v Moravskoslezském kraji. Výjimkou je například Havířov na Karvinsku, kde majitelé staveb a pozemků zaplatí trojnásobně vyšší daň. Až 3,5krát více budou platit také vlastníci nemovitostí v Opavě.
Na dvojnásobek zvedne daň z nemovitosti většina měst v Karlovarském kraji. Výdaje navíc v řádu stokorun zřejmě musí čekat také v jižních Čechách, s výjimkou Českých Budějovic. Krajské město vybere ročně na dani z nemovitosti přes 30 milionů korun. Na jeho území platí koeficient 3,5, v okrajových částech Kaliště, Třebotovice a Haklovy Dvory je 2,5. Zatím beze změny zůstane daň z nemovitosti i v Týně nad Vltavou.
Z velkých měst hradeckého kraje přistoupil k razantnímu zvýšení daně z nemovitostí jen stotisícový Hradec Králové. Majitelé realit tam budou od ledna příštího roku platit daně třikrát vyšší než dosud. Zvýšení daní o 14 až 40 procent čeká vlastníky nemovitostí v Náchodě. Města Trutnov, Jičín a Rychnov nad Kněžnou daně z nemovitostí zvyšovat nebudou. Vyšší daň z pozemků a staveb budou platit také ve většině větších měst v Pardubickém kraji.
Rozdílný postup zvolila velká města Zlínského kraje. Většina radnic o zvýšení vůbec neuvažuje nebo ji už zamítla, jiná o ní budou teprve jednat. Ve všech případech však radnice zvažovaly variantu zvýšit daň na spodní hranici povolené sazby, nejvýše tedy na dvojnásobek. Maximální pětinásobné zvýšení se zřejmě vyhne i poplatníkům v Plzeňském či Ústeckém kraji.