Podíl standardních psaní doručených den po odeslání klesl z 94 procent v roce 2006 na 89 procent, u expresních balíků byl pokles z 97 na 89 procent. Prodlevy v doručování, které údajně zapříčinily problémy s rozjezdem nové třídírny v Brně, letos kritizoval i Český telekomunikační úřad. Tomu se také nelíbilo, že ve zhruba třetině případů se pošťáci nepokusili doručit balík, přestože byl adresát doma.
Podle generálního ředitele Karla Kratiny se pošta musí každým dnem vyrovnávat s dědictvím z minulosti. "Už proto považuji za důležitý fakt, že skutečný vývoj v oblasti výnosů i nákladů vykazoval v průběhu roku minimální odchylky od očekávaných plánovaných hodnot. Pozitivní hospodářský výsledek vytváří ekonomické předpoklady pro splnění strategických cílů v letech 2008 a 2009," uvedl.
Firma výrazně méně investovala. Loni vydala na investice 528 milionů korun proti 2,02 miliardy v roce 2006.
Pošta loni zahájila transformaci, která vyústila ve zrušení samostatných odštěpných závodů na začátku letošního roku, nastavení liniového řízení a centralizace činností. Cílem těchto aktivit je změna podniku z provozní na obchodní společnost. Firma se zároveň chystá na přeměnu ze státního podniku na akciovou společnost, která souvisí s přípravou na plně liberalizovaný poštovní trh.
Pošta loni zaměstnávala 37.008 lidí, což je o zhruba 400 pracovníků méně, než před rokem. Průměrná mzda stoupla z 16.584 Kč na 17.452 korun. Počet poboček se nezměnil, firma provozovala 3387 pošt.