"Pokládám to za velmi účelový návrh. Státní energetická koncepce je výsostně exekutivní rozhodnutí. Nevidím vůbec žádný důvod, proč by ji měl schvalovat parlament. Není to obvyklé. Dokonce bych řekl, že je to škodlivé," řekl dnes novinářům Topolánek, podle kterého by politizace energetické politiky státu při případném projednávání v parlamentu poškodila toto strategické odvětví.
Vláda podle Topolánka zatím nemá žádný důvod měnit stávající státní energetickou koncepci z roku 2004. Pokud by ji k tomu přiměly například výstupy z práce takzvané Pačesovy komise, vládní kabinet podle premiéra změnu státní energetické politiky připraví a také ji schválí.
Pod opozičním návrhem je mimo jiné podepsán stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban, který s totožným návrhem přišel již loni v říjnu. Tehdy s ním ale neuspěl. Ministerstvo životního prostředí s ním nesouhlasí a tvrdí, že energetická koncepce je věcí moci výkonné, tedy vlády, a nikoli parlamentu.
Předkladatelům se kromě jiného nelíbí, že současná vláda v programovém prohlášení blokuje možnou výstavbu nové jaderné elektrárny. Pro zajištění dostatečného množství elektřiny po roce 2015 je přitom podle nich nutné urychleně rozhodnout o budoucích energetických zdrojích.
Elektrárenská společnost ČEZ minulý týden oznámila, že zvažuje dostavbu dalších dvou bloků Temelína. Začít stavět by se mělo v roce 2013. Firma požádala ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. Posouzení je jedním z podkladů pro rozhodnutí o případné dostavbě jaderné elektrárny.
Vládu ke změně postoje k jaderné energii vyzval nedávno i senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu. V přijatém usnesení k několika evropským energetickým směrnicím navrhl, aby Senát doporučil vládě "přehodnotit bod Programového prohlášení vlády, který se vztahuje k jaderné energii." Plénum Senátu ale toto usnesení nepřijalo.