Podle aktuálního kurzu přišlo Česko v současném rozpočtovém období kvůli koruně již téměř o 140 miliard korun. V období pro roky 2007 až 2013 je pro Česko v EU vyčleněno 26,7 miliardy eur, což je podle aktuálního kurzu přibližně 614 miliard korun. Ještě na konci minulého roku výše peněz určených v evropských fondech pro Česko přesahovala v korunách 750 miliard.
V polovině prosince, kdy vláda s Evropskou komisí podepsala podstatnou část z hlavních operačních programů tohoto období, stálo jedno euro kolem 26 korun. Dnes dopoledne se česká měna obchodovala kolem hodnoty 23 korun za euro. V pátek ji dokonce na chvíli rekordně prolomila.
Silná koruna působí i na množství peněz z minulého rozpočtového období 2004 až 2006. Podle pravidel EU z něj totiž Česko může získávat peníze ještě letos. Celková alokace pro minulé období činila 1,67 miliardy eur, tedy podle současného kurzu zhruba 38 miliard korun. V současné době ČR získala z této částky přibližně již 70 procent.
Při popisu potíží spojených se získáváním dotací ale Topolánek zdůraznil jiné problémy. "Nebojím se toho, že bychom nějaké peníze nevyčerpali, vidím jako největší problém, že je využijeme špatně," řekl premiér. Nejde prý o získávání dotací za každou cenu, důležitá je podle Topolánka potřebnost a udržitelnost konkrétních projektů.
Spolu s Kyprem a Polskem byla Česká republika v červnu nejméně úspěšnou zemí v získávání peněz ze strukturálních fondů za rozpočtové období 2004 až 2006.
Peníze z EU nelze podle předsedy vlády pojímat jako dar, ale jako půjčku. "Do budoucna budeme tuto půjčku splácet v tom smyslu, že se staneme čistými plátci do rozpočtu (EU)," uvedl.
Koordinace a zastřešení získávání peněz z Bruselu bude podle Topolánka hlavním úkolem MMR až do roku 2015. "Otázkou je, jestli ho musí vykonávat plnohodnotné ministerstvo," podotkl Topolánek s tím, že v diskusi o agendě resortu bude pokračovat. Současně připomněl diskusi před posledními volbami o možném zrušení MMR. "Po volbách jsme k tomu neměli tu správnou sílu," dodal.