Schwabová ale dodala, že nabídka Washingtonu je závislá také na nabídce otevření trhů pro průmyslové zboží od Brazílie, Číny a Indie a dalších obchodních partnerů.
Evropská unie v pondělí přišla s nabídkou, že sníží svá cla na zemědělské dovozy o 60 procent místo původně navrhovaných 54 procent. Také obchodní komisař EU Peter Mandelson však dodal, že to závisí na tom, jak odpoví velké rozvojové země v otázce průmyslových cel.
Jednání zástupců členských zemí WTO začala v pondělí a do konce týdne by měla rozhodnout o osudu takzvaného katarského kola jednání o liberalizaci světového obchodu. Katarské kolo začalo na konci roku 2001 a původně mělo být uzavřeno před čtyřmi lety. Jeho deklarovaným cílem je přispět uvolněním obchodu k růstu prosperity v rozvojových zemí a poskytnout světové ekonomice nový růstový impulz, napsaly agentury AP a Reuters.
Současné jednací kolo WTO se vleče hlavně kvůli sporům o omezení zemědělských subvencí a cel v bohatých zemích a o otevření trhů průmyslového zboží a služeb v rozvojovém světě. Rozvojové země kritizují Západ za vysoké dotace svým farmářům a požadují jejich rušení, samy však nejsou ochotny výrazněji snižovat svá vysoká cla, především na průmyslové výrobky. USA a EU přitom říkají, že mohou domů přijít jen s takovou smlouvou, která jim výměnou za omezení farmářských podpor poskytne významné nové příležitosti k exportu.