Kontrolní výbor: Teplo je zřejmě předražováno až o desítky pct

22.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. července (ČTK) - Teplo je v některých oblastech České republiky nelegálně předražováno až o desítky procent. Vyplývá to z tiskové zprávy kontrolního výboru Poslanecké sněmovny, kterou má ČTK k dispozici. Způsoby a metody kontroly v oblasti výroby tepla pravděpodobně umožňují rozsáhlé machinace, především umělé navyšování nákladů, píše se dále ve zprávě, která doporučuje, aby hospodaření v teplárnách prověřily finanční úřady a policie. Vyjádření Teplárenského sdružení se ČTK nepodařilo sehnat.

"Protože kontrolní mechanismy v teplárenství prakticky nefungují a množí se informace a podezření na nelegální praktiky, nelze vyloučit, že teplo je v některých oblastech České republiky nelegálně předražováno až o desítky procent," uvedl předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček.

Kontrolní výbor se zaměřil zejména na účinnost kontrolních mechanismů v oblasti výroby tepla a požádal o vyjádření především Energetický regulační úřad (ERÚ) a Státní energetickou inspekci (SEI).

Z šetření vyplývá, že cenové rozdíly jednotlivých dodavatelů tepla jsou až trojnásobné v různých lokalitách České republiky. "Dále je zřejmé, že ERÚ i SEI se zaměřují především na technické kontroly namísto toho, aby plnily svou funkci regulátora trhu a kontrolovaly také ekonomická rizika a oprávněnost účtovaných nákladů," stojí ve zprávě.

"Kontrola, zda jsou účtované náklady při výrobě tepla ekonomicky oprávněné, je zcela nedostatečná a prakticky nefunguje," uvedl místopředseda výboru Libor Ježek. Dodal, že je zřejmé, že kontrolní mechanismy a laxní přístup odpovědných úřadů, především ERÚ a SEI, mohou umožnit podvody při nelegálním navyšování nákladů v řádech minimálně stovek milionů korun.

Kontrolní výbor poukazuje na to, že výroba tepla je činností ve veřejném zájmu. "Je nezbytné provést zcela zásadní legislativní změny," uvedl Ježek. Do té doby by mohly příslušné finanční úřady využít svých pravomocí a provést ve spolupráci s ERÚ a SEI kontroly v teplárnách. Pokud tyto instituce nejsou schopny ekonomická rizika identifikovat a zkontrolovat, musí se zapojit příslušné útvary Policie ČR a specializované auditorské firmy, uvádí zpráva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK