Na kancelářském trhu se někteří developeři již začali silné domácí měně bránit tím, že inkasují nájemné v českých korunách místo dosud obvyklého eura. V oblasti maloobchodních nemovitostí se podle Hlobila účtuje v korunách již 20 až 30 procent nájmů. "V průmyslu zatím tlak na nájmy v korunách není, ale v případě dalšího posilování (koruny) by developerům nic jiného nezbylo," podotkl.
Za prvních šest měsíců letošního roku se v Česku postavilo 333.000 metrů čtverečních průmyslových ploch. Ve stejném období loňského roku to bylo 427.000. Za příčinu propadu trhu Hlobil označil právě posilující korunu, přiškrcení úvěrů ze strany bank pro developery a větší obezřetnost nájemců při rozhodování o pronájmech nových prostor. Z dat poradenské firmy vyplývá, že v Česku je nyní zhruba 2,7 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových nemovitostí.
Česko podle Hlobila nezůstane ušetřeno dopadů světové finanční krize. "To, co teď vidím ve Velké Británii, a co se valí západní Evropou, je alarmující a je otázkou času, kdy to dojde sem," vysvětlil. Skutečnou ránu by prý pro průmyslové reality představovalo, pokud by krize zasáhla výrobu. S ní je logistika úzce propojená, trh by tak tedy údajně utržil dvojí zásah.
Trh bude letos podle odborníka stagnovat. "Nevypadá to, že by tento rok skončil lépe než loňský. Budeme zhruba na stejných číslech," odhadl.
Přes propad realitního trhu na poli logistiky a průmyslu se ČR podle Hlobila stále nachází na relativně vysokých číslech. "Když by v příštích letech dnešní čísla vydržela, byl bych spokojen," řekl. Česko se podle Cushman & Wakefield nachází již od roku 2006 na čtvrtém místě nejoblíbenějších logistických lokalit Evropy. Na prvních třech místech je Belgie, Nizozemsko a Maďarsko.
Výše nájmů se v průmyslových nemovitostech podle Hlobila drží díky konkurenci na relativně stálé úrovni. Pokud bude nájemné účtováno v eurech, zcela jistě prý v příštích letech stoupat bude.