Vláda nepodpořila poslanecký návrh zákona o digitalizaci rozhlasu

23.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. července (ČTK) - Vláda nepodpořila poslanecký návrh novely mediálního zákona, který má podle jeho autorů umožnit budoucí přechod na rozhlasové digitální vysílání. Novela má také usnadnit například spojování rozhlasových stanic s jedním vlastníkem do jedné společnosti a navrhuje prodloužení licencí současným komerčním vysílatelům až do doby nástupu digitálního rozhlasu. O osudu návrhu definitivně rozhodne až parlament.

"Zamítáme a dáme stanovisko zamítavé...ne proto, že bychom si nemysleli, že broadcasteři budou mít tento problém. Hlavní důvod je ten, že návrh je naprosto špatně napsán, nebude funkční, je nesmyslný," řekl dnes novinářům po zasedání vlády premiér Mirek Topolánek.

"Budeme chtít navrhnout takové řešení, které vyjde vstříc broadcasterům, a budeme jej chtít předložit buď v rámci projednávání ve sněmovně, pokud neprojde, tak vlastní vládní návrh," dodal.

Autoři novely uvedli, že dosavadní právní úprava se zabývá jen digitalizací televizního vysílání. Jejich návrh, který vychází z návrhu samotných komerčních stanic, tak má pamatovat i na rozhlas a ukončení jeho zemského analogového vysílání. Mimo jiné prý otevře cestu ke vzniku ekonomicky dostatečně silných subjektů, které následně přechod na digitální vysílání zvládnou.

Návrh, který provozovatelům regionálního vysílání povoluje vytvářet programové sítě s významným pokrytím, podepsali občanští demokraté Petr Pleva a Petr Tluchoř, socialisté Vítězslav Jandák a Michal Hašek a Olga Zubová ze Strany zelených.

Samotný přechod rozhlasového vysílání na digitální lze podle návrhu a jeho autorů očekávat kolem roku 2019 s tím, že platnost dosavadních licencí k rozhlasovému vysílání skončí roku 2013 a v bezprostředně následujících letech.

Novela proto počítá s institutem takzvaných přechodných licencí, které by Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) měla dosavadním provozovatelům udělit. Měli by se ale například zavázat k tomu, že přistoupí na plán přechodu na digitální vysílání - ten současný se ale rozhlasem nezabývá.

Prodlužování licencí se ale nelíbí předsedovi Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavlovi Dvořákovi. Jak řekl již dříve novinářům, návrh novely nebere v potaz odlišné podmínky u digitalizace TV vysílání a digitalizace rozhlasu. Digitální televize bude totiž vysílat na stejných kmitočtech jako nyní analogové. Pro úplný nástup digitálního TV vysílání je nutné aby se současné komerční televize vzdaly svých analogových kmitočtů, na nichž nyní vysílají.

Rozhlas bude ale digitálně vysílat na jiných kmitočtech než jsou současné analogové, a rádia tak nebudou muset nic vracet. "Situace je trochu jiná. Aplikovat stejné postupy, které jsou použity pro digitální vysílání rozhlasové včetně různých bonusů pro komerční provozovatele vysílání, je nadbytečné. Myslím, že si trh poradí lépe sám, než abychom do toho nějakým způsobem zasahovali," míní Dvořák.

Návrh se v některých částech nelíbí ani Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. "Rada preferuje, aby úprava mediálního zákona byla uskutečněna cestou vládního návrhu v řádném legislativním procesu. Některá navrhovaná ustanovení mohou vážně narušit pluralitu rozhlasového vysílání," uvedla rada minulý týden.

Možnost fúzí stanic s jedním vlastníkem do jedné firmy by podle místopředsedy sněmovní mediální komise Plevy mohla zprůhlednit majetkové vazby, které jsou dnes někdy nejasné.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK