Vláda zaujala neutrální postoj k návrhu o volbě rad ČT, ČRo a ČTK

23.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. července (ČTK) - Vláda zaujala neutrální postoj k senátnímu návrhu, podle něhož by se na volbě členů rad veřejnoprávních médií spolu s poslanci podíleli senátoři. Rozložení této pravomoci by podle předsedy komise Jiřího Oberfalzra z vládní ODS přineslo větší nezávislost a stabilitu radám České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře, protože by byly podle navrhovaných pravidel hůře odvolatelné.

"Návrh je fakticky neutrální v tom smyslu, že neřeší základní problémy těchto institucí a řeší pouze složení rad. Můj názor na tyto rady je obecně znám ... já bych je zrušil. Nicméně neutrálně se stavíme k tomuto senátnímu návrhu," řekl dnes novinářům premiér Mirek Topolánek po zasedání vlády.

Podobné návrhy o rozložení volby rad veřejnoprávních institucí na více subjektů se objevovaly i dříve, zejména po období takzvané televizní krize v ČT na přelomu let 2000 a 2001. Před třemi lety Senát navrhoval rozdělit volbu členů mezi obě komory parlamentu a prezidenta. Poslanci návrh zamítli. Právě na postoji sněmovny bude osud souboru tří novel záviset, vláda k nim může dát jen své doporučení.

Senát v rámci novel předložených jeho mediální komisí navrhuje zvýšit počet členů Rady ČTK z nynějších sedmi na devět a Rady ČRo ze současných devíti na patnáct, což je počet, který by i nadále měla mít Rada ČT. U patnáctičlenných rad by senátoři každé dva roky volili dva členy rad, poslanci tři členy. V případě Rady ČTK by Senát volil tři členy a sněmovna šest členů. Funkční období radních by zůstalo šestileté.

Horní komora v rámci novel kvůli novému způsobu volby rad navrhla, aby jejich dosavadní členové ke dni účinnosti zákona skončili. Sněmovna a Senát by zvolili do dvou měsíců nové složení rad s tím, že by se mezi nimi losem určilo, kdo bude mít "první" funkční období dva, čtyři a šest let. Rady by mohly být nově odvolány v případě, že Senát i sněmovna odmítnou jejich výroční zprávu.

Nominovat členy rady by už podle novel neměla občanská sdružení, která často navrhovala kandidáty stran, ale "právnické osoby", které sněmovna a Senát určí ve svých usneseních. Sněmovna se má zaměřit na zástupce významných kulturních, regionálních, zaměstnavatelských, vědeckých, sociálních, profesních a ekologických zájmů, Senát na představitele významných kulturních, odborových, národnostních, vzdělávacích a náboženských zájmů.

Senátoři také navrhují, aby sněmovna mohla v době do zvolení alespoň deseti členů Rady ČT nebo Rady ČRo nebo šesti členů Rady ČTK odvolat generální ředitele těchto tří médií a do zvolení nového vybrat prozatímního ředitele.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK