"Jednání probíhají od počátku roku, zájem je až nečekaně velký. Do konce roku bude podnik určitě prodán," dodal. Pro OMZ by bylo výhodnější, pokud by Pilsen Steel získaly ruské firmy, ale rozhodující bude nabídnutá cena. Plzeňské hutě a kovárny dodávají Škodě JS (Jadernému strojírenství) odlitky na kontejnery na vyhořelé palivo a menší díly, ale prodej Pilsen Steelu partnerskou firmu nijak neomezí.
"Informaci o prodeji nemohu potvrdit ani vyvrátit," řekl zástupce OMZ v ČR Michail Čepeliv. Vzhledem k tomu, že je OMZ veřejná akciová společnost, kotovaná na evropských i ruských burzách, nevyjádří se k jednáním nikdo z podniku do doby, než Rusové prodej oficiálně zveřejní.
OMZ se chce věnovat výrobě dílů pro jaderné elektrárny, ale hlavně zařízení na těžbu ropy, petrochemii a plynárenství. Koncern v posledních měsících koupil v Rusku tři velké továrny z oboru: Uralchimmaš Jekatěrinburg, Kriohenmaš nedaleko Moskvy a Hlazovchimmaš z Hlazova. "Potřebují tam peníze na rozvoj," řekl zdroj. V Rusku startuje obrovský boom rekonstrukcí petrochemických a plynárenských podniků a OMZ si má ukrojit velký díl. Rusko chce více investovat do zařízení na úpravu ropy, i proto podle expertů bude omezovat její vývoz.
OMZ má ještě jedny hutě, divizi speciálních ocelí Specstal v Petrohradu. Ta ale vyrábí téměř výhradně odlitky pro jaderná zařízení, zejména pro petrohradské Ižorské závody ze skupiny.
Peníze z prodeje by OMZ podle zdroje použila také na nákup dalších českých podniků, s nimž spolupracují brněnské inženýrské firmy Cheteng Engineering a Techeng CZ, které Rusové získali letos v květnu. Šéf divize Petrochemické a plynárenské projekty Viktor Čechunov v ČR v květnu uvedl, že OMZ usiluje o další výrobní a projekční firmy zabývající se výrobou ropných a plynárenských zařízení. Podle strojírenských expertů by se mohlo jednat například o královéhradecké ZVU Potez, ČKD Nové Energo a firmy vzniklé z olomoucké Sigmy.
OMZ investovala za čtyři roky do plzeňských hutí a kováren stovky milionů korun. Pilsen Stell s 1050 lidmi zdvojnásobil za čtyři roky tržby a dostal se ze ztrát do vysokých zisků. Loni prodal zboží za 5,42 miliardy korun a hrubý zisk činil 970 milionů korun. "Má obrovský balík zakázek pro příští roky," uvedl Čepeliv. Zájem je hlavně o jeho velké zalomené hřídele a rotory pro větrné elektrárny.
Jedinou nevýhodou firmy je fakt, že sídlí uprostřed Plzně v uzavřeném areálu a nemůže se rozvíjet. Dvě minulá vedení už zvažovala stavbu nové továrny za městem, ale její náklady vycházely velmi vysoké v řádech miliard korun. Pokud by vedle současné fabriky byly volné pozemky, zájem kupců by byl o hodně větší, dodal zdroj.
OMZ s 18.000 lidmi ovládá finanční skupina Forpost-Management se státní účastí. Finančním partnerem je Gazprombanka. Akcie jsou na burzách v Rusku, Londýně, Berlíně, Mnichově a New Yorku.