Koruna se během dvou obchodních dnů dostala z rekordně silných hodnot na téměř třítýdenní minimum, poznamenal analytik Next Finance Vladimír Pikora. "Takto prudké oslabení během pouhých dvou dnů koruna za posledních pět let nezažila," dodal s tím, že proražení hladiny 24,00 Kč/EUR je na dohled.
Výroky guvernéra České národní banky přitáhly pozornost k dalším prohlášením zástupců bankovní rady, a hlavně k srpnovému jednání, upozornil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
"Pokud nemá účinek slovní intervence opět vyvanout, měly by přijít nižší sazby, nebo aspoň takový poměr hlasů, jež by hrozbu nižších sazeb udržel v povědomí. Do té doby zřejmě na koruně zůstane zvýšená nervozita, a tedy volatilnější (kolísavější) obchodování," dodal.
Výrazné ztráty koruna zaznamenala již dopoledne, kdy se kurz pohyboval na 23,70 Kč/EUR a vůči dolaru na 15,02 Kč/USD. "Kromě dozvuků guvernérovy slovní intervence pomohl propadu koruny i posilující dolar," míní Jiří Škop z Komerční banky. Dolar posiluje zejména díky klesajícím cenám ropy, pozitivně též působí růst akciových trhů a výroky čelních amerických představitelů. Odpoledne americká měna navýšila zisky k euru a dostala se na nová dvoutýdenní maxima, před 17:00 na 1,5700 USD/EUR, informoval server Patria Online.
Česká měna v posledních měsících prudce posilovala až pod hranici 23 korun za euro a patří k nejrychleji rostoucím měnám na světě. Po úterních komentářích guvernéra ovšem prudce oslabila o desítky haléřů. Hospodářská komora (HK) a Svaz průmyslu a dopravy (SP) vyzvaly v dopise premiéra Mirka Topolánka, aby vláda kvůli příliš rychlému posilování koruny stanovila datum přijetí eura. Obě instituce se domnívají, že stanovení termínu zavedení jednotné evropské měny by mohlo přispět k posílení disciplíny ve veřejných financích a ke zvýšení jistoty ohledně vstupu do eurozóny.