"V posledním půlroce se diskuze na toto téma s centrální bankou zintenzivnila," řekl deníku tajemník Asociace družstevních záložen Lukáš Hampl. Potvrdil to i mluvčí ČNB Pavel Zúbek a doplnil, že zákon o kampeličkách by stanovil jako předpoklad souhlas družstevníků s transformací. Nově vzniklá akciová společnost by pak žádala o licenci za stejných podmínek jako jiní uchazeči, píše E15.
Podle Zúbka návrh vyžaduje změnu zákona o spořitelních a úvěrních družstvech a zákona o bankách. V případě shody na expertní úrovni bude návrh projednán s ministerstvem financí, do jehož působnosti legislativa finančního trhu náleží.
Jednou z největších kampeliček je WPB Capital. "Pokud by se zákon změnil, WPB by to uvítalo. Změna v komerční banku by nám umožnila rozšířit nabídku produktů, a přitom zachovat bezpoplatkovou politiku," uvedla Vendula Klementová z WPB.
Další velkou záložnu ovládá skupina Fio, která už o udělení bankovní licence požádala letos v červnu. "Pro nás byla nejschůdnější cesta požádat o bankovní licenci prostřednictvím obchodníka s cennými papíry Fio burzovní," řekl E15 prokurista Fio družstevní záložny Ján Franek. Pokud Fio požadavky regulátora splní, stane se první tuzemskou bankou v posledních deseti letech, která získala od centrální banky.
Zástupci záložen, které si přejí postup zjednodušit, argumentují, že podle současné právní úpravy podléhají kampeličky stejnému dohledu jako banky, mají podobné výkaznictví i požadavky na řízení rizik. Jediným důležitým rozdílem podle deníku je, že kampeličky mohou mít na rozdíl od banky mnohem nižší kapitál. K založení banky je potřeba půl miliardy korun, pro záložnu desetkrát méně.
Dalším problémem, který ztěžuje třeba vstup investorů do kampeliček, je nepřevoditelnost členských práv a povinností členů kampeliček. V současné době není možné členské podíly prodat, lze pouze další členský podíl snížit nebo ukončit členství a současně vložit členský vklad jiného člena, což je komplikovaný proces. Podle informací E15 i o této záležitosti běží mezi zástupci kampeliček a ČNB diskuze - asociace totiž usiluje, aby zákon umožnil převod členských práv na základě smlouvy.
Na českém trhu nyní působí 15 kampeliček sdružených v asociaci. Největšími záložnami kromě Fia jsou WPB Capital, Unibon a Moravský peněžní ústav. Ty jsou také zapojeny do clearingu centrální banky. Bilanční suma všech záložen činila koncem loňského roku 8,6 miliardy korun, napsal E15.