...
Česká národní banka srazila korunu z rekordních maxim vůči euru prohlášením, že možná sníží příští měsíc úrokové sazby, podle analytiků by ale tento krok byl předčasný kvůli vysoké inflaci po korekci růstu domácí měny.
Koruně, letos nejsilněji rostoucí světové měně vůči euru <EURCZK=> a dolaru <EUR=>, pomohl lámat rekordy její status bezpečného přístavu v dobách světové finanční krize.
Měna se však po úterní slovní intervenci guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy [ID:nVOD249657] ve středu propadla až na třítýdenní dno 23,860 za euro, o 3,9 procenta níže oproti pondělnímu historickému maximu 22,925. K jejímu sestupu přispělo také celkové oživení dolaru a slabší averze k riziku.
Ve čtvrtek koruna část ztrát umazala, když v 11:55 stála na 23,610 za euro. Někteří analytici považovali zotavení měny za reakci na čtvrteční komentáře viceguvernéra ČNB Miroslava Singra [ID:nDOK419418].
Analytici uvedli, že banka zřejmě na svém nadcházejícím měnovém zasedání 7.srpna podrží klíčovou dvoutýdenní repo sazbu na šestiletém maximu 3,75 procenta, tedy na nejnižší úrovni v Evropské unii.
"Vzhledem ke stále velmi vysoké inflaci neočekáváme, že by (ČNB) sáhla ke snížení sazeb, zejména kvůli tomu, že včerejší verbální intervence zjevně fungovala a posunula tak eurokorunu blíže k ekonomickým fundamentům," řekl Michal Dybula, analytik BNP Paribas.
"Tyto fundamenty zůstávají podporou pro silnou korunu, i když ne tak silnou jako v několika minulých dnech," dodal.
INFLAČNÍ CÍL
Výrazné posílení koruny pomáhá centrální bance držet inflaci pod kontrolou zlevněním dovozů. Na druhé straně však škodí vývozcům, což oživilo obavy, že by růst ekonomiky mohl prudce zpomalit a poptávka by vychladla, což by mohlo srazit inflaci více, než se čekalo.
Tůma řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg, že silná koruna natolik utlumila inflační tlaky, že ČNB zřejmě na příštím zasedání už nebude diskutovat o zpřísnění měnové politiky, ale může naopak sazby uvolnit, pokud kurs zůstane vysoko.
Dodal, že by silná koruna mohla dokonce způsobit podstřelení inflačního cíle na úrovni 3 procent s tolerancí jednoho procentního bodu oběma směry.
Analytici však uvedli, že inflační rizika plynoucí z vysokých cen ropy a potravin, ale i mzdových požadavků, stále přetrvávají, a snížení sazeb tak není příliš pravděpodobné.
"Inflační riziko je stále tady a je stále brzy (snížit sazby). V podstatě se snaží uzemnit korunu (slovní intervencí)," řekl ekonom Capital Economics Neil Shearing.
"Je dost samolibé si říci: 'hrozí nám podstřelení cíle'... Nevím o tom, že by nějaká země srazila inflaci z více než 7 procent na méně než 2 procenta během 18 měsíců, což by museli udělat. Je to možné, ale dost nepravděpodobné," dodal.
ČNB v květnu uvedla, že očekává zpomalení inflace ve třetím kvartále 2009 na 2,2 procenta ze 6,7 procenta v červnu, přičemž bankou očekávaná trajektorie úrokových sazeb předpokládala jejich pokles koncem letošního roku. Banka vylaďuje měnovou politiku podle výhledu inflace na 12 až 18 měsíců.
Tato prognóza však byla zveřejněna v době, kdy se koruna obchodovala okolo 25,18 za euro, a čekalo se, že bude posilovat daleko pomaleji.
Ekonom JP Morgan Miroslav Plojhar uvedl, že inflace je stále příliš vysoká na to, aby banka snížila sazby už v srpnu. Hlavním klíčem k nastavení sazeb ale bude další vývoj koruny.
"Pokud koruna zůstane silná i přes umírněné komentáře centrální banky, bude banka muset jednat a první snížení sazeb může přijít již v září," řekl.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]