Odbory žádaly po Russwurmovi vytvoření vyjednávací skupiny, která by mohla za Siemens dávat záruky. "Nebudeme jednat s někým, kdo je jen figurou bez kompetencí," vyjádřil Středula zklamání nad dosavadní komunikací s firmou. Jak ČTK sdělil mluvčí české pobočky Siemensu Petr Sedláček, Russwurm odborářům slíbil zaslat seznam členů skupiny ještě dnes.
Podle Středuly jde odborářům především o to, aby současná hodnota firmy do odchodu Siemensu ve druhém pololetí příštího roku neklesla a nový majitel mohl pokračovat ve výrobě. S odvoláním na důvěryhodné zdroje Středula tvrdil, že Siemens chce přesunout ze Zličína zhruba 150 inženýrů do jiných svých poboček v ČR.
To by prý zásadně snížilo cenu firmy a naznačovalo, že se nepočítá s další výrobou. Snižování hodnoty SKV ze strany Siemensu by podle Středuly bylo možným důvodem ke stávce. Sedláček však podobné informace popřel. "Máme s odboráři stejný cíl," řekl. Prioritou vedení Siemensu je podle něj zachování výroby na Zličíně.
Odchod Siemensu ze zličínské továrny je součástí restrukturalizace koncernu, během níž firmu po celém světě opustí zhruba 17.000 lidí. Podle českých odborářů Siemens porušil evropské normy, když je nepřizval k jednání před definitivním rozhodnutím. Na postup Siemensu si chtějí stěžovat u eurokomisaře pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimíra Špidly a na německém velvyslanectví v ČR.