Na jeho základě musí být osobám se sníženou pohyblivostí poskytnuta bezplatná asistence, a to od vstupu na letiště až po nástup do letadla. Další služby jim musí být zajištěny na palubě letounu. Jde třeba o bezplatnou pomoc s invalidními vozíky či převážením slepeckých psů.
Na řadě letišť a u některých aerolinek už taková opatření platí. Mluvčí pražského ruzyňského letiště Eva Krejčí v prohlášení zaslaném řekla, že letiště už poskytování asistence při odbavení a pohybu po letišti této skupině cestujících zavedlo 1. července. "Každý den tuto bezplatnou službu využívá průměrně 70 cestujících," uvedla.
Sníženou pohyblivost má podle komise téměř třetina obyvatel v EU. Jde zejména o postižené a osoby vyššího věku. Řada lidí není schopná třeba ujít větší vzdálenosti, což je ale často nutné na mnoha moderních letištích.
Podle nařízení také evropští přepravci nebudou moci odmítnout rezervaci od lidí s postižením či sníženou pohyblivostí. Udělat to mohou jen na základě bezpečnostních důvodů, nebo pokud jejich přeprava není možná z technických důvodů.
Podle nařízení by měl člověk, který by chtěl takových služeb využít, přepravce o svých potřebách informovat nejpozději do dvou dnů před odletem. Členské státy pak musí vytvořit či určit orgány, které budou na naplňování nařízení dohlížet.