OKD nakoupí nové ochranné prostředky za půl miliardy Kč

24.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 24. července (ČTK) - Těžební společnost OKD investuje v nejbližších dvou letech 500 milionů korun do nákupu nových ochranných prostředků. Na tiskové konferenci to dnes řekl generální ředitel a předseda představenstva společnosti Klaus-Dieter Beck. V dolech OKD v letos zahynulo již pět lidí.

"To, co děláme, je paralela k nákupu nových razicích a dobývacích technologií. Modernizujeme bezpečnostní ochranné pomůcky, aby odpovídaly nejnovějším produktům na trhu," uvedl Beck.

Ostravská černouhelná firma horníkům vymění za nové jejich svítilny, pracovní obuv, fáračky, trička a další pracovní pomůcky. Firma nyní například testuje pět různých typů nových goretexových bot. "Výsledky tohoto testování by měly být známy v srpnu a pak okamžitě objednáme několik tisíc párů bot," dodal Beck.

Těžební firma podle Becka byla velice blízko toho, aby měla i modernizovaný sebezáchranný přístroj. "Bohužel při jejich testování v laboratoři se změnily předpisy Evropské unie a místo toho, abychom mohli testovat tyto přístroje na maximální hloubku 1500 metrů, je musíme testovat na hloubku 3000 metrů, přestože se tak hluboko uhlí nikde netěží. Je to ale předpis EU a také jediná pomůcka, která se poněkud opozdila v programu nákupu ochranných prostředků," uvedl.

V částce 500 milionů korun nejsou podle Becka zahrnuty náklady na školení ani prostoje, které vznikají tím, že školení probíhá v pracovní době, ani nákup další technologie jako klimatizace nebo systémy odprášení. OKD také rozšíří systém přepravy osob pomocí závěsné drážky.

Kromě nákupu ochranných pomůcek se největší domácí producent černého uhlí snaží zbavit i zastaralých technologií, do této modernizace plánuje podle dřívějších informací vynaložit více než osm miliard korun.

Podle Miklose Salamona, šéfa představenstva nizozemské společnosti New World Recourses (NWR), která je stoprocentním vlastníkem ostravské firmy, těží OKD z velké poptávky, kterou pohání růst průmyslu ve střední Evropě. "Investoři pochopili, že ve společnosti OKD probíhá podstatná modernizace a proces zlepšování, který dává možnost k růstu v regionu i v Polsku," řekl Salamon na tiskové konferenci.

NWR ale Salamona zatím nemá jasno v tom, kdy zprovozní polský důl Debiensko, na který firma před nedávnem získala těžební licenci. "Zatím není jasně pevně daný plán. Získali jsme koncesi na období 50 let a těžbu musíme zahájit do určitého data. Nyní vyhodnocujeme nabídky hlubičských firem," uvedl na dotaz ČTK Salamon, který si polské doly Debiensko a Morcinek prohlédl ve středu a dnes navštívil dva doly na Karvinsku.

NWR počítá v Debiensku s roční těžbou čtyř milionů tun koksovatelného uhlí, ve finančních a dalších otázkách by podle Salamona měla mít jasno do konce roku. Původní důl Debiensko byl uzavřen v roce 2000.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK