U Římana, pod kterého Energetický regulační úřad spadá, si stěžovali poslanci na nedostatečné kontroly nákladů tepláren. Podle poslanců jsou tak ceny tepla často zbytečně přemrštěné.
"Přesun kompetencí navrhuje novela zákona o cenách, která by měla být platná od ledna," uvedl ředitel cenového odboru ministerstva financí Pavel Maštálka. "Podle mého názoru průměrná cena za teplo stoupla více, než teplárnám zdražily vstupy," dodal. Zákon má projednat vláda v srpnu.
"Energetický úřad neměl možnost ceny příliš zkoumat, zabývají se spíše technickými záležitostmi. Nejsou to účtaři," uvedl k tomu mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský.
Podle zprávy poslanců z kontrolního výboru sněmovny kvůli slabé kontrole platí Češi za vytápění a teplou vodu více, než by měli. Ceny tepla se liší až čtyřnásobně, do struktury a nákladů nikdo pořádně nevidí. "Protože kontrolní mechanismy v teplárenství prakticky nefungují a množí se podezření na nelegální praktiky, nelze vyloučit, že teplo je v některých oblastech nelegálně předražováno až o desítky procent," uvedl předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček.
Energetický regulační úřad se ke kritice nechtěl vyjadřovat, protože ještě nemá oficiální zprávu výboru. "V případech, kdy jsme zaznamenali výrazné zdražení, úřad okamžitě prověřil dodavatele. V mnoha případech došlo okamžitě k nápravě a snížení cen pro rok 2008, ojediněle jsme zahájili kontrolu cen," uvedla mluvčí úřadu Jarmila Lehnerová.
Teplárny nařčení z předražování a manipulace s cenami odmítají. "Kontroly probíhají důsledně a konkrétně. Nejvíce jsou pod kontrolou ceny největších dodavatelů tepla v krajských městech. V případě zjištěných nedostatků dochází k zákonným sankcím a nápravě," řekl mluvčí sdružení Pavel Kaufmann. Podle něj nejsou žádné jiné ceny tak regulované.
Podle poslanců je to naopak. "Kdyby kontrolní systém fungoval tak, jak má, bylo by to bez problémů," uvedl poslanec za Liberecký kraj Libor Ježek.