Podobný problém hrozí údajně také dalším operačním programům čerpajícím dotace z evropských fondů z minulého i současného rozpočtového období. "Je třeba si uvědomit, že na jednotlivé projekty se uzavírají smlouvy s konečnými příjemci v korunách a uzavíraly se z velké části v době, kdy koruna vůči euru byla na jiné úrovni," vysvětlil Jordán.
Kurzové ztráty přitom v současném rozpočtovém období, které bude trvat do roku 2013, mohou být mnohem vyšší než v období let 2004 až 2006. Jestliže po vstupu do EU měla ČR na první dva roky z Bruselu přiděleno 1,67 miliardy eur, nyní je to téměř šestnáctkrát tolik.
Pro společný regionální program byla v Bruselu vyčleněna částka 454 milionů eur. Podle kurzu v době podepsání programu to bylo prý zhruba 14,5 miliardy korun. Dnes to je však již jen téměř 11 miliard.
Šéf ministerstva Jiří Čunek v úterý řekl, že o úhradě části kurzového rozdílu ve SROP se již dohodl s ministerstvem financí. Čunkův návrh by měla v dostat vláda na stůl v nejbližší době.
Mluvčí MMR nevylučuje, že tíži kurzových rozdílů by v budoucnosti mohli nést příjemci dotací. "Pokud se politická reprezentace rozhodne, že se bude proplácet v eurech, tak potom kurzové riziko půjde na vrub příjemců," řekl. Zároveň však dodal, že k tomu by bylo nutné změnit zákony, vyhlášky a příslušné metodiky.
Odborník na strukturální fondy takovéto opatření nevylučuje, ale k jeho skutečnému přijetí je spíše skeptický. "Myslím, že by to byl poměrně dlouhý proces, než by všechny změny přijali," řekl ČTK Petr Pažout z poradenské společnosti Optimus Consult & Invest.
Zástupce ministerstva zmínil jako možnost, jak se chránit před kurzovými ztrátami také bankovní zajištění, to by však podle něj bylo drahé řešení. Nejjednodušším řešením by podle Hynka bylo nevyhlašovat v jednotlivých programech celou částku alokace, která se vyhlašuje v korunách, ale třeba jen 80 procent z ní. V příštích letech by potom prý bylo možné s ohledem na vývoj kurzu rozpustit mezi příjemci i zbytek alokace.
Podle Pažouta by to však jen znamenalo zmenšení objemu peněz pro konečné příjemce dotací. "Toto je jedna z metod, jak přenést kurzová rizika na bedra konečných uživatelů," podotkl.
Premiér Mirek Topolánek v úterý po návštěvě ministerstva pro místní rozvoj řekl, že vláda má nástroje, jak zmenšování objemu evropských dotací způsobované korunou vyřešit. Jmenoval však pouze možnost čerpání dotací v jiné měně než euru. Podle informací z Evropské komise je ale něco takového nepřípustné, protože rozpočet unie je celý v eurech.
Podle aktuálního kurzu přišlo Česko v současném rozpočtovém období kvůli koruně podle současného kurzu již přes 120 miliard korun. V období pro roky 2007 až 2013 je pro Česko v EU vyčleněno 26,7 miliardy eur, což je podle aktuálního kurzu přibližně 628 miliard korun. Ještě na konci minulého roku výše peněz určených v evropských fondech pro Česko přesahovala v korunách 750 miliard.