Koruna v uplynulých týdnech značně posilovala téměř nepřetržitě a překonávala jednu rekordní úroveň za druhou. V úterý ovšem proti silnému kurzu slovně intervenoval guvernér ČNB Zdeněk Tůma a česká měna skokově oslabila o desítky haléřů. Během dvou dnů, od pondělí do středy, koruna podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory oslabila nejprudčeji za posledních pět let. Ve zbytku týdne pak střídavě posilovala a oslabovala, k rekordním hodnotám se ovšem již nepřiblížila.
Podle analytiků bude koruna zřejmě oslabovat až do zasedání centrální banky 7. srpna. Další vývoj je ovšem podle nich nejistý. Podle Pikory má česká měna prostor pro další oslabení. Ale jejímu většímu oslabení nyní podle něj brání nervozita na trhu. "Koruna tak buď oslabí sama, nebo jí bude pomoženo. Mnoho lidí, kteří si prošli stresem s korunou v posledních dnech, přirozeně ztrácí nervy. To prozatím brání jejímu většímu oslabení," upozornil.
"Česká měna by za současné situace neměla nalézt sílu k výrazným ziskům," dodal analytik Patria Online Tomáš Vlk. Vývoj ve světě totiž podle něj nadále hraje proti koruně. Například cena ropy spadla za poslední týdny o 20 dolarů za barel, začal mírně posilovat dolar a akciové trhy rovněž rostou. Dosud přitom byla koruna brána investory jako "bezpečný přístav".
Do budoucna by měla koruna ovšem i nadále posilovat, což v dnešním internetovém rozhovoru na serveru iDnes.cz připustil viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. "Pokud bude česká ekonomika nadále v růstu předbíhat vyspělý svět a centrální banka udrží nízkoinflační prostředí tak, jak se jít dobře dařilo od roku 1997, což je koneckonců zákonný cíl ČNB, bude nutně i koruna nadále posilovat," uvedl.
Podstatné podle něj je, aby posilovala udržitelně, rozumně, v mezích daných výkonem ekonomiky. "Je zjevné, že aktuální posilování je mimo tyto rozumné meze a vymknulo se jaksi z kloubů," dodal.