Loni se ve světě spotřebovalo 122,7 milionu žoků. Osorio na schůzce s regionálními pěstiteli kávy v Salvadoru řekl, že do roku 2015 by se mohla spotřeba vyšplhat až na 150 milionů žoků.
Produkce kávy by podle odhadů ICO měla v příštím pěstitelském roce činit kolem 128 milionů žoků. Pěstitelský rok se nekryje s kalendářním, začíná v říjnu a končí v září dalšího roku. Odhad produkce na tento pěstitelský rok Osorio mírně zvýšil na 119 milionů žoků.
"Produkce v Brazílii sotva stačí krýt spotřebu a zásoby nejsou žádné," řekl Osorio, jehož cituje agentura Reuters. Brazílie je největším světovým producentem kávy a v letošní sezoně by měla sklidit kolem 36 milionů žoků. Ve Vietnamu, který je rovněž klíčovým producentem, se sklizeň odhaduje na 18 milionů žoků.
Sklizeň na kávových farmách v Brazílii prochází výkyvy a každý druhý rok se sklízí větší objem kávy arabica.
Obliba kávy se zvyšuje také v České republice, kde se podle společnosti Tchibo loni v průměru vypilo 379 šálků na osobu. Proti předchozímu roku to byl nárůst o 2,4 procenta.
Vzhledem k růstu sklizně v nadcházející sezoně bude možné znovu naplnit prázdné sklady. Sezona 2009/2010 by ale měla být v Brazílii slabší, takže napětí na trh se podle analytiků může vrátit. "To je na dnešním trhu základní úkaz, což nás vede k přesvědčení, že nynější ceny se mohou udržet a ještě pokračovat v růstu," řekl Osorio.
Ceny kávy se v únoru zvýšily na mnohaleté maximum a cena nejbližšího kontraktu na kávu arabica se vyšplhala na 1,7190 USD za libru (asi 56,80 Kč/kg v dnešním kurzu). To byla nejvyšší cena za posledních deset let. Tento vývoj pomohl k zotavení trhu, který se začátkem desetiletí potýkal s prudkým poklesem cen.
Do začátku března se cena termínového kontraktu na kávu robusta na burze Liffe vyšplhala na 2815 dolarů za tunu (asi 42,20 Kč/kg v dnešním kurzu). Ocitla se tak nejvýše za více než 12 let. Z části to byla i reakce na stav akciového trhu, z něhož kvůli poklesu kurzů odcházeli investoři a vkládali peníze právě do komodit jako je káva.
Osorio řekl, že produkce kávy by se mohla zvýšit v Kolumbii, kde farmáři investují do obnovy starších plantáží. V Kolumbii produkce v posledních čtyřech letech stagnuje a drží se kolem 12 milionů žoků.
"Kolumbie obnovuje deset až 15 procent plochy, na které se pěstuje káva. I když nově neosází ani jeden hektar, měla by být Kolumbie schopna zvýšit v příštích čtyřech letech produkci na 16 milionů žoků," řekl Osorio, který je sám z Kolumbie.