Režim obchodu s banány je jednou z klíčových oblastí, o nichž se jedná za účelem dosažení rámcové dohody, z níž bude vycházet i konečné znění smlouvy o dalším uvolnění obchodu. Současná jednání Světové obchodní organizace (WTO) se vedou v rámci takzvaného katarského kola, které začalo v roce 2001 a mělo skončit už před čtyřmi lety.
Pokud ovšem nebude Kamerun ochoten návrh dohody podpořit, může se stát, že jeho vzdor zablokuje i širší jednání. Dokončení katarského kola by se pak mohlo výrazně oddálit a do cesty by se mu postavily například volby ve Spojených státech nebo změna předsednictví v EU.
Dosažení kompromisu nyní opět vázne hlavně na zemědělství, konkrétně na ochotě bohatých zemí vzdát se vývozních subvencí a umožnit lepší přístup na trh zemědělcům z chudých zemí. Vyspělé státy za to od rozvojových zemí požadují hlavně omezení bariér dovozu průmyslového zboží.
Dohoda v rámci katarského kola zatím vždy ztroskotala na zemědělství. Pokud má být nové smlouvy dosaženo ještě letos, musí současná jednání v Ženevě přinést konkrétní výsledky. Původně se mělo jednat do soboty, zdroje blízké jednání ale tvrdí, že schůzka byla prodloužena do středy. To ale WTO sama nepotvrdila.
V pátek bylo v Ženevě překvapivě dosaženo pokroku v jednání, avšak sobota ukázala, že pro některé země je dosažený kompromis jen těžko přijatelný. Za Evropskou unii jedná komisař pro obchod Peter Mandelson, který si údajně už zajistil podporu všech 27 členských zemí. EU je spolu s dalšími šesti státy při jednání klíčovým hráčem.
V Ženevě jednají ministři z více než 30 zemí světa a EU. V sobotu se také jednalo o dalším otevření trhů ve službách. Spojené státy navrhly, že budou ochotny se bavit o rozšíření přístupu na svůj pracovní trh, což vítá hlavně Indie a další rozvojové země, které chtějí do USA posílat odborníky. Velkou nespokojenost při jednání dává najevo právě Indie, podle které jsou kompromisní návrhy většinou výhodné pro zvýšení prosperity, ale nikoliv pro zabezpečení základních životních podmínek v chudších zemích.
Novou smlouvu o obchodu s banány ještě budou muset schválit bývalé evropské kolonie v Africe, karibské oblasti a Tichomoří, souhrnně označované jako země ACP. Souhlasit s ní ale musí také Francie a Španělsko, protože jejich zemědělci v Karibiku a na Kanárských ostrovech banány rovněž pěstují.
Návrh zemědělské části dohody předpokládá, že na tropické produkty z Latinské Ameriky se bude vztahovat rychlejší a výraznější snížení cel než je teď obvyklé. Pro vývoz ze zemí ACP ale bude platit pomalejší odbourávání poplatků, takže tyto země si alespoň částečně zachovají prioritní přístup na trhy bohatých zemí.
Banány jsou klíčovou exportní položkou pro řadu zemí v Latinské Americe i v dalších oblastech. Například v Kamerunu dává pěstování banánů práci nejvíce lidem hned po veřejných službách. Na západě Afriky je podle tamních úřadů pěstování banánů dokonce jedním z faktorů, které brání dalšímu šíření občanských nepokojů.