"Z pošty odejdou především ti, kteří pracují v zázemí společnosti. Těch zaměstnanců, kteří jsou v přímém styku se zákazníkem, se optimalizace dotkne minimálně," řekl Právu Kratina.
Podle něj má tato úspora přímou vazbu na centralizaci systému řízení. "Optimalizace počtu zaměstnanců je jeden z důležitých kroků k udržení konkurenceschopnosti na trhu," naznačil Kratina. Doplnil, že v loňském roce Česká pošta dosáhla slušného hospodářského výsledku především v důsledku snižování nákladů a pozdržení investic.
Česká pošta se na proces propuštění podle Kratiny připravovala dlouhodobě. "Na začátku letošního roku jsme zrušili odštěpné závody, což byly organizační jednotky, které hospodařily velmi autonomně. Dalo by se říci, že existovalo sedm Českých pošt. V rámci transformace podniku na akciovou společnost a přípravy na plnou liberalizaci trhu jsme zavedli novou organizační strukturu," říká Kratina.
V budoucnu se chce Česká pošta podle něj zaměřit na elektronickou komunikaci. "Rádi bychom získali například tolik diskutované datové schránky. Určitě nabídneme také nové služby v oblasti logistiky. Dalším významným tématem je možná distribuce léků," řekl Kratina.
Centralizace přináší podle Kratiny společnosti operativnost, úspory a nastavení jednotných technologických standardů. "V rámci centralizace jsme například zjistili, že u odštěpného závodu v Ústí nad Labem byl nesoulad mezi fakturací a investicemi v řádu desítek milionů korun," řekl Kratina s tím, že tento případ nyní Česká pošta řeší.
Největší konkurenci zaznamenává Česká pošta v segmentu balíků a direct mailu. Česká pošta se musí připravit na plnou konkurenci v liberalizovaném prostředí, není nám ale známo, jak bude vypadat poštovní zákon v rámci liberalizovaného trhu, za jakých podmínek a komu bude udělena poštovní licence a jaké povinnosti budou muset příslušné subjekty plnit, míní Kratina.
Podle něj je například otázkou, kdo bude financovat doručování dopisů a balíků pětkrát týdně na kterékoli místo v ČR. Kdo bude doručovat korespondenci do poslední chalupy na Kvildě, kde se to nemůže ekonomicky vyplatit. "Ve světě se zatím nenašel model, který by byl ideální. Pro stát to nebude snadný oříšek," řekl Právu Kratina.