"Musíme vyzdvihnout výsledky hotelu Marriott, protože zajistit celoročně při průměrné ceně 5660 korun za prodaný pokoj obsazenost na úrovni 97,3 procenta je výkon, před nímž je třeba smeknout," komentoval to prezident hotelové asociace Pavel Hlinka. Z více než 90procentní obsazenosti se může těšit také hotel Tulip Inn. Hilton byl loni obsazen v průměru ze 70 procent.
Hlinka zároveň vyjádřil obavy, že letos hotely zaznamenají výrazný pokles tržeb. "Bude to částečně zaviněno zpevňováním kurzu koruny, ale do značné míry za to budou moci i špatná rozhodnutí v oblasti stanovování cen," řekl Hlinka. Připomněl také, že hoteliéry letos trápí rostoucí ceny energií a nedostatek kvalitního personálu.
Hoteliéři si stěžují na nedostatek zahraničních turistů především v letošním druhém čtvrtletí. Podle statistiky za 10.000 pokojů v tří- až pětihvězdičkových hotelech ještě v únoru takzvané "tržby na pokoj k dispozici" vzrostly o 1,7 procenta, v březnu se však propadly o 17,4 procenta. Ještě o dva procentní body hůře na tom byly hotely v dubnu a podobné to bylo i v červnu.
Hotelový trh v Praze je navíc přesycen. "Nárůst kapacity v Praze je enormní, je to asi tři až šest procent ročně," řekl nedávno generální ředitel hotelu Radisson SAS Alcron Michal Chour. Nyní je v Praze téměř 35.000 pokojů, ve srovnání s Vídni je to o 10.000 více. Hotelů však stále přibývá. Na říjen se chystá otevření hotelu Kempinski v Hybernské ulici, v dubnu příštího roku otevře své brány hotel Clarion na Tylově náměstí.
"V České republice je nabídka hotelů, to platí zejména v Praze, daleko vyšší, než je reálná poptávka," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Podle něj celá řada tří- a čtyřhvězdičkových hotelů vzniká přestavbou bývalých činžovních domů. "To může ovlivnit deregulace nájemného, až majitel domu uzná, že je jednodušší pronajímat byty než riskovat poskytování hotelových služeb," doplnil Beránek.
Žebříček časopisu Food-Service nelze brát absolutně, neboť některé hotely odmítají údaje o svém hospodaření poskytovat. Podle šéfredaktorky Marie Horníkové jde především o podniky s americkým managementem. V žebříčku tak chybí například pražský InterContinental. Jiné hotely se naopak do žebříčku nově hlásí.