Rozvojové mocnosti Čína a Indie se dostaly do sporu s vývozci potravin v čele se Spojenými státy, protože požadují zvýšené možnosti ochrany před náhlým nárůstem dovozu potravin. Zároveň se nedaří vyřešit neshody ohledně několika dalších zásadních aspektů konečné dohody, uvedli činitelé. "Takhle pokračovat příliš dlouho nepůjde," řekl jeden z diplomatů agentuře Reuters.
Již v pondělí si Spojené státy stěžovaly, že Čína a Indie svými postoji ohrožují klíčová jednání mistrů 35 zemí, která se v ženevském ústředí WTO vedou od minulého pondělka. Ministři nyní jednají o návrhu konečného textu, který na konci minulého týdne předložil šéf WTO Pascal Lamy.
"Pokud tuto dohodu účastníci nebudou chtít, žádný lepší návrh nepřijde a my budeme už muset jen zvažovat, co v případě krachu kdo ztratí," řekl novinářům evropský obchodní komisař Peter Mandelson.
Obavy ze zhroucení rozhovorů však vyvolává i postoj části Evropské unie. Tradičně protekcionistické Francii se podařilo sestavit blok devíti zemí EU, který požaduje pro Evropu lepší podmínky, než zajišťuje dosavadní Lamyho návrh, který Mandelson plně podporuje. Vedle Francie a Itálie, tradičních kritiků Mandelsonových postojů, sem patří například Polsko, Maďarsko nebo Řecko. Německo však zůstává na straně současného návrhu, řekl jeden z unijních diplomatů.
Podle některých zdrojů mají jednání trvat do středy. Indonéská ministryně obchodu Marie Pangestuová však naznačila, že mohou trvat déle: "Zůstaneme o několik dní navíc, pokud bude třeba."
Katarské kolo má přízvisko "kolo pro rozvoj" a po vyspělých zemích se v jeho rámci chce, aby výrazně omezily subvence a otevřely své trhy rozvojovým zemím, aby přispěly k jejich dalšímu rozvoji. USA, EU a další bohaté země za to požadují dostatečné snížení cel i u chudších zemí, jejichž celní bariéry jsou obvykle mnohem vyšší než u vyspělých států.
Katarské kolo se po celých sedm let potácí od krize ke krizi a dohoda zatím vždy ztroskotala na zemědělství. Pokud má být nové smlouvy dosaženo ještě letos, musí současná jednání v Ženevě přinést zásadní shodu na rámcovém textu dohody.
V této chvíli je podle delegátů situace taková, že vyjednávači USA, Číny a Indie se dohadují nad detaily "zvláštního ochranného mechanismu" proti možným náhlým nárůstům dovozů základních potravin jako rýže do chudších zemí, zejména Asie. Vedle USA stojí proti snahám o zvýšenou ochranu i významní vývozci potravinářských plodin z Jižní Ameriky.
Čína, která se světových jednání WTO účastní v tomto kole poprvé, dnes obvinila USA z předkládání přemrštěných požadavků na rozvojové země. Američtí činitelé naopak poukazují na to, že Washington nemůže dovolit, aby nynější kolo namísto plánované liberalizace obchodu nastolilo další obchodní bariéry.