"V této souvislosti budeme v následujících týdnech iniciovat jednání s premiérem vlády ČR a s guvernérem České národní banky. Za jedno z možných řešení považujeme snížení úrokových sazeb a stanovení termínu přijetí jednotné evropské měny na rok 2012," řekl serveru Ekonom viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a generální ředitel Volkswagenu pro Rusko Martin Jahn. Setkání se zúčastnili i zástupci Hospodářské komory nebo Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Účastníci jednání se shodli, že dopady rekordně posilující koruny do hospodářství se už netýkají jen některých vývozců, ale problémy se přenášejí i na jejich dodavatele, na oblast cestovního ruchu a dalších služeb.
Podnikům podle průmyslníků výrazně klesá schopnost vyjednávat nové zakázky. Důsledkem nejsou jenom nižší zisky, ale často i propad do ztrát a ohrožení pracovních míst, konkurenceschopnosti i samotné další existence. "Předpokládáme, že dopady do zaměstnanosti a obchodní bilance se začnou v ekonomice naplno projevovat na přelomu roku," předpověděl Jahn.
Kvůli silné koruně se s představiteli centrální banky už před měsícem setkali zástupci Asociace exportérů. Shodli se, že rychlost posilování domácí měny neodpovídá zvyšování produktivity práce a jeho současná úroveň neodpovídá stavu ekonomiky. Premiér Topolánek naproti tomu v dnešních Hospodářských novinách napsal, že kurz koruny není žádnou hrozbou, ale objektivním ukazatelem kondice české ekonomiky.
Koruna se v polovině července poprvé v regulérním obchodování dostala pod hranici 23 Kč/EUR, později ale oslabila na současné úrovně kolem 23,70 Kč/EUR. Vliv na to zřejmě měla i Tůmova slovní intervence; uvedl, že centrální banka by kvůli rychlému zpevňování české měny mohla už v srpnu sáhnout ke snížení úrokových sazeb. I tak je nyní koruna vůči euru proti loňskému roku silnější o zhruba 17 procent.