Jednání zástupců asi 35 zemí se táhla od minulého pondělka a největší překážkou dohody se stal spor mezi Indií a Čínou na jedné a Spojenými státy na druhé straně v otázce ochrany farmářů v rozvojových zemích před prudkým zvýšením dovozů potravin. Peking a Dillí v této otázce odmítly všechny kompromisy, takže nic schváleno nebylo, sdělili diplomaté. Rozhovory by se podle nich měly obnovit na podzim.
Ministři se v Ženevě snažili zajistit konečný průlom v jednání o další liberalizaci světového obchodu; to trvá již od konce roku 2001, kdy bylo zahájeno v katarské metropoli Dauhá. Kvůli sporům o zemědělský obchod se kolo opakovaně ocitá v krizích a neustále se prodlužuje, ačkoli mělo původně skončit již v roce 2004.
Rozvojové mocnosti Čína a Indie požadovaly zvýšenou ochranu před náhlým nárůstem dovozu potravin. To USA a významní potravinářští vývozci například z Jižní Ameriky odmítali, protože namísto liberalizace obchodu by se tím stavěly další bariéry.
Katarské kolo má přízvisko "kolo pro rozvoj" a po vyspělých zemích se v jeho rámci chce, aby výrazně omezily zemědělské subvence a otevřely své trhy rozvojovým zemím, aby přispěly k jejich dalšímu rozvoji. USA, EU a další bohaté země za to požadují dostatečné snížení cel i u chudších zemí, jejichž obchodní bariéry jsou obvykle mnohem vyšší než u vyspělých států.