Nejtvrdší dopad má silná měna v Olomouckém a Zlínském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji a na Ostravsku. Tyto kraje již přišly shodně zhruba o tři miliardy korun. Ústecký a Karlovarský kraj hlásí ztrátu o miliardu menší. Kurzová ztráta ve výši stovek milionů korun se pak týká například Pardubicka, Královéhradecka nebo jihu Čech.
Některé z regionálních rad, přes které peníze z Bruselu do krajů tečou, se snaží vliv koruny zmírnit tím, že nevyhlašují pro dotace alokaci celého programu, ale pouze její část. Takto postupuje například operační program Severozápad nebo Severovýchod.
Již nyní vážně hrozí, že silná koruna bude stát státní pokladnu nemalé částky. Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že bude muset vydat ze svých rezerv na zmírnění kurzových rozdílů jen za Společný regionální operační program z minulého rozpočtového období kolem 700 milionů korun.
Silná měna znepokojuje také firmy, které se spoléhají na evropské dotace. "Podnikatelé si uvědomují, že se silnou měnou vzrůstá i konkurence mezi žadateli. Na stejný počet zájemců najednou čeká menší balík peněz," uvedl v úterý prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.
V období pro roky 2007 až 2013 je pro republiku v EU vyčleněno 26,7 miliardy eur, což je nyní přibližně 632 miliard korun. Ještě na konci minulého roku výše peněz určených v evropských fondech pro Česko přesahovala podle původního kurzu v korunách 750 miliard.