Ministerské rozhovory, které měly zachránit sedmiletá jednání takzvaného katarského kola o další liberalizaci světového obchodu, skončily v úterý neúspěchem opět kvůli sporům o zemědělství. Nepodařilo se sjednat kompromis mezi neústupnými rozvojovými zeměmi a Spojenými státy v otázce zemědělských dovozů. Experti říkají, že šance na konečnou dohodu se po dnešku vzdálily o několik dalších let.
Drábek míní, že mnohem efektivnější by bylo jednání mezi jednotlivými ekonomickými bloky, jako je Evropská unie, Severoamerická zóna volného obchodu NAFTA nebo jihoamerická celní unie Mercosur. Také EU si podle něj musí vyjasnit svůj přístup k liberalizaci obchodu. Omezení týkající se ochrany životního prostředí, bezpečnosti práce či technologií komplikují evropským firmám jejich postavení na celosvětovém trhu a omezují jejich konkurenceschopnost, dodal.
Hlavním poraženým úterního fiaska budou podle ekonomů celé rozvojové ekonomiky jako Indie, jimž se nyní neotevřou trhy tak, jak by mohly. Vyhrají naopak úzké zájmy různých výrobců ohrožených zahraniční konkurencí. Experti poznamenávají, že vzhledem k příznivé situaci rekordně vysokých cen potravinářských komodit promarnily rozvojové země skvělou příležitost k relativně bezbolestnému zrušení zemědělských subvencí bohatého světa.
ICC je jedinou celosvětovou obchodní organizací, která reprezentuje podniky různých sektorů ze všech koutů světa. Založena byla v roce 1919, dnes zahrnuje tisíce společností a asociací z více než 130 zemí. Národní výbory společně se svými členy koordinují svou činnost a zabezpečují, aby byla věnována pozornost jejich zájmům a aby stanoviska ICC byla sdělena jejich vládám. V Česku Národní výbor ICC zahrnuje desítky nejvýznamnějších firem.