WSJ: Růst cen ropy podle obchodníků skončil

30.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 30. července (ČTK) - Epizoda závratného růstu cen ropy zřejmě skončila a ceny budou kvůli propadu poptávky nyní spíš klesat. Začínají se na tom shodovat obchodníci a analytici ropného trhu. Nový konsenzus vzniká jen několik týdnů poté, co někteří předpovídali vzestup cen ropy nad 150 dolarů za barel i více, napsal dnes list Wall Street Journal Europe (WSJE).

Americká ropa vystoupila na dosavadní maximum 147,27 USD 11. července, od té doby však prudce klesla a nyní se pohybuje mírně nad 120 dolary. Řada obchodníků teď předpokládá, že během léta se bude cena pohybovat kolem současných úrovní a na podzim klesne směrem k hranici 100 dolarů. Někteří podle agentury Reuters dokonce čekají brzký pokles až pod stodolarovou hranici. Ceny však jsou v meziročním srovnání stále vyšší o víc než 50 procent.

Prudká změna nálady na trhu přišla poté, co řada aktérů trhu upozorňovala, že ceny vysoko nad 100 dolary jsou pouze spekulativní bublinou, která dříve či později splaskne. Jiní experti naopak tvrdili, že ceny nejsou výsledkem spekulací, ale poměrů na trhu; nynější ostrý zvrat ovšem toto tvrzení poněkud zpochybňuje.

Nálada na trhu se ostře změnila zejména pod vlivem stále nových informací o poklesu poptávky ve vyspělých zemích i jinde. Jenomže ceny ještě hlouběji klesly u vzdálených termínových kontraktů, kde by dočasné změny současné poptávky neměly teoreticky hrát větší roli. Zatímco ještě nedávno se termínový kontrakt na ropu s dodávkou v roce 2016 pohyboval systematicky nad úrovní současných cen, údajně v obavách z nedostatečných možností budoucí těžby, nyní se situace zvrátila a ceny několikaletých kontraktů klesly pod ceny nejbližších termínů, uvádí WSJE.

"Nejzásadnější změnou je, že od začátku tohoto měsíce již finanční trhy nemohou ignorovat situaci na fyzických trzích," řekl David Kirsch z washingtonské konzultační firmy PFC Energy. Kirsch již v dubnu předpovídal, že ceny ve třetím čtvrtletí prudce klesnou.

Na trh mají vliv zejména zprávy o prudkém poklesu poptávky po benzinu, což je kromě slabé ekonomiky důsledek právě vysokých cen ropy. Investiční fondy na to reagovaly přesunem pozic a nyní prodejci poprvé od počátku loňského roku přečíslili ty, kteří by ještě kupovali. Poslední údaje Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) ukázaly, že fondy na newyorské burze Nymex se v úhrnu poprvé po 17 měsících přesunuly do krátkých pozic, to znamená, že nyní spekulují na cenový pokles namísto růstu.

Podle analytiků bude dál klesat příliv peněz do fondů, které sázejí na další růst cen ropy. Přitom právě tento hromadný přísun nových peněz byl jedním z hlavních bezprostředních faktorů letošního prudkého cenového vzestupu.

Celkové volné kapacity světových těžařů jsou nadále neobvykle nízké, což bude cenu ropy dál podporovat, dokud se produkční rezervy výrazněji nezvýší. Velké změny však zaznamenává strana poptávky, zejména v USA, které jsou největším světovým spotřebitelem ropy. Američané kvůli drahému benzinu výrazně omezili jízdy automobily a podle některých analytiků by spotřeba benzinu mohla tento měsíc klesnout meziročně až o bezprecedentních pět procent.

Prezident Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Šakíb Chelíl v úterý prohlásil, že ceny ropy jsou nyní "abnormálně" vysoké a v dlouhodobějším výhledu by mohly klesnout k 70 až 80 dolarům za barel. OPEC by podle Chelíla neměla ani přes prudký propad cen z posledních dvou týdnů uvažovat o žádném snižování těžby, protože nabídka a poptávka na trhu jsou nyní v rovnováze.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK