V letech 1997 až 2007 stoupla zadluženost obyvatelstva 14násobně a objem úvěrů na bydlení dokonce 43krát, zatímco výkon české ekonomiky narostl jen dvojnásobně. Objem půjček poskytnutých Čechům bankami, leasingovými firmami a společnostmi splátkového prodeje činil na konci loňského roku 875,3 miliardy korun.
Za nárůstem zadlužení českých domácností lze spatřovat změnu kdysi tradičně rezervovaného postoje k dluhům, vyšší životní úroveň, příklon ke spotřebě a hlad po vlastnickém bydlení. "Pohled na dluhy se mění. Česká populace byla až do poloviny 90. let velmi konzervativní a měla sklon k úsporám," řekl Fischer.
Rozdíl mezi úsporami a dluhy ale rychle klesá a ochranný polštář se zmenšuje. Ještě v roce 1997 tvořily půjčky obyvatelstvu jen 8,3 procenta jejich bankovních úspor. Riziko dluhové pasti, se kterou se potýkají například v Pobaltí, nicméně podle Fischera tuzemské ekonomice nehrozí. "Česká ekonomika je odolnější," ujistil.
České domácnosti také zatím mají příznivou strukturu dluhů a jejich převážnou část, takřka tři čtvrtiny, kryjí byty, domy a nemovitosti. Závazky domácností jsou tak kryty hmotným majetkem a lidé je neprojídají. Hodnota domů a bytů pořízených českými domácnostmi činila na konci loňska téměř 2,4 bilionu korun.
Řadu českých domácností by ale potíže se splácením úvěrů a půjček mohly potkat, například v případě dalšího růstu úrokových sazeb nebo při zpomalení tempa zvyšování mezd. "Vývoj úrokových sazeb je pro české domácnosti velkým rizikem," uvedla analytička ČSÚ Drahomíra Dubská.