Česká pojišťovna během letošního prvního pololetí řešila přes 10.000 pojistných událostí krádeží z pojištění majetku. "Pokud bychom srovnali léta zpět, tak přibližně podobný počet jsme evidovali za první pololetí roku 2004, od té doby postupně počty událostí poklesly a pohybovaly se v uplynulých třech letech mezi 8000 a 9000 událostmi. Letos v meziročním srovnání jejich počet rekordně narostl téměř o 2000 škod," řekla mluvčí ČP Dagmar Koutská.
Kooperativa registrovala v prvním pololetí meziroční růst škod v pojištěním domácností proti riziku vykradení o deset procent, v peněžním vyjádření dokonce o 16 procent, informoval mluvčí pojišťovny Marek Vích.
UNIQA škody odcizením a vloupáním do domácností eviduje jako druhý nejčetnější druh škody hned po vodovodních škodách. Mluvčí pojišťovny Eva Svobodová uvedla, že lze vysledovat i sezonní výkyvy. Byty trvale obývané se vykrádají nejvíce v době letních dovolených a kupodivu i o vánočních a novoročních svátcích, protože zloději si prý často vysledují, jaké cenné vánoční dárky si členové v domácnosti nadělili.
Počet krádeží se v rámci pojištění majetku v červnu a v těchto červencových dnech proti březnu nebo dubnu zvýšil zhruba o třetinu, doplnila Koutská. Průměrná výše škody je z letních krádeží výrazně vyšší a je podle ní také patrné, že zloději si pečlivěji tipují objekty a domácnosti a ještě více si vybírají i předměty, které odtud odnášejí. Zajímají je již pouze ty, které je možné dobře zpeněžit, takže nejčastěji v hlášeních figuruje kvalitní elektronika, zlato, starožitnosti a další cennosti, podotkla.
Tradičně nejvyšší počet krádeží je ve Středočeském kraji, Praze a Severomoravském regionu. "Více škod registrujeme ve větších městech a aglomeracích, kde této kriminalitě nahrává anonymita, nebo naopak na odlehlých samotách, které jsou obývány jen dočasně," upozornila Svobodová.
Přístup lidí k míře a kvalitě zabezpečení jejich domácností proti vloupání se pomalu zlepšuje. U standardních bytů se zabezpečení nezlepšilo, u nadstandardních bytů jsou elektronické zabezpečovací zařízení většinou již samozřejmostí, míní mluvčí Allianz Pavla Paseková. "Největší zlepšení zabezpečení zaznamenáváme u nových rodinných domů, u kterých již dnes nejsou výjimkou předokenní žaluzie, nebo dokonce elektrický zabezpečovací systém s vývodem poplašného signálu na pult centralizované ochrany," souhlasil mluvčí ČSOB Pojišťovny Tomáš Hejda. Vliv mají také normy EU, které přesně specifikují, jak má vypadat zabezpečení u novostaveb, dodal Vích.