Podle zákona mají hotely od letošního května platit za televizor na pokoji 90 korun měsíčně. Zákon ale neurčuje, jak peníze rozdělit mezi jednotlivé autorské svazy, jichž je celkem šest. Podle prezidenta AHR Pavla Hlinky tak svazy o peníze žádají odděleně a celková částka často mnohonásobně překročí zákonných 90 korun.
"Chceme, aby byla stanovena jasná pravidla hry," řekl Hlinka. Poté hotely podle něj doplatí částku zpětně od května. Kvůli problémům kolem poplatků se ve středu sešli na ministerstvu kultury zástupci svazů, hoteliérů a ministerstva. Všechny strany se dohodly na tom, že definitivní systém vybírání poplatků stanoví do konce srpna.
"Dohodli jsme se, že se dohodneme, ministerstvo kultury bude dělat rozhodce," uvedl Hlinka. Dodal, že největší problémy jsou s nejmenšími autorskými svazy. To nepřímo potvrdil i Roman Strejček, předseda představenstva jedné z největších organizací, Ochranného svazu autorského (OSA).
"Jeden kolektivní správce, nově vzniklý, si nárokuje vyšší podíl, než jsou ochotni ostatní kolektivní správci akceptovat," uvedl Strejček. Podle všech indicií jde zřejmě o Ochrannou asociaci zvukařů - autorů (OAZA), jejího předsedu představenstva Vlastimila Kulíška se ČTK nepodařilo sehnat.
Podle Strejčka z OSA se nakonec svazy zřejmě dohodnou a výběrem poplatků od hotelů pověří dvě organizace, Intergram, který zastupuje výkonné umělce a výrobce zvukových záznamů, a právě OSA. OSA by vybrané peníze následně rozdělila mezi zbylé čtyři svazy, které se ale musejí dohodnout na způsobu dělení.
Poplatky za televize v hotelových pokojích byly dlouho předmětem sporů. Povinnost platit byla nejprve v roce 2005 zrušena, letos ji ale parlament obnovil. Spory se vedly především o výši částky; poslanci ji nakonec stanovili na polovinu koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas, jejichž součet činí 180 korun.
Hoteliéři však dnes upozornili ještě na jeden problém. Zákon prý neřeší, zda je nutné platit i z neobsazených pokojů. To má být předmětem dalších jednání.