...zdrojů)
Evropská centrální banka (ECB) znovu zvedne úrokové sazby i přes slábnoucí ekonomický růst, bude-li inflace pokračovat v růstu nebo se zvýší inflační očekávání, řekli Reuters představitelé centrálních bank eurozóny.
Někteří nicméně uvedli, že inflace by měla zpomalit spolu s poklesem cen ropy z červencových rekordních úrovní.
Zdroje se domnívají, že smrštění ekonomiky eurozóny ve druhém kvartále je možné a výhled pro zbytek roku je podle nich nejistý.
Ale představitelé centrálních bank, kteří hovořili s Reuters během posledních 10 dnů pod podmínkou, že jejich jména nebudou zveřejněna, uvedli, že banka by zvýšila klíčovou sazbu ze současných 4,25 procent, pokud by se inflační rizika zvýšila.
Růst spotřebitelských cen v eurozóně dosáhl v červenci rekordních 4,1 procenta.
"ECB se soustředí na inflaci a to bude udávat politiku nastavení sazeb. Pokud bude inflace pokračovat v růstu nebo se inflační očekávání opět zvýší, zvedne (banka) sazby znovu, i pokud by se ekonomika smršťovala," uvedl vysoce postavený zdroj z jedné centrální banky eurozóny.
Druhý významný zdroj však považuje utažení měnové politiky za nepravděpodobné, pokud by pád cen ropy v posledních třech týdnech měl očekávaný tlumící dopad na inflaci.
ECB zvedla 3.července sazby o čtvrt procentního bodu na téměř sedmileté maximum. Nenaznačila však další utahování měnové politiky a valná většina ekonomů oslovených Reuters očekává nezměněné sazby ještě daleko do roku 2009 [ECB/INT].
"Navzdory poslednímu růstu (inflace v červenci) se snížily ceny ropy. To musí mít dopad na inflaci," řekl druhý zdroj.
"Načasování je velmi obtížné. Pokud se zvednou sazby, ECB musí vzít v potaz fakt, že ekonomika už slábne a (zvýšení sazeb) by bylo cítit až v horizontu zhruba 12 měsíců," uvedl.
"Nevidím žádnou šanci, že by sazby stouply ještě před měsícem září. Musíme počkat, zda se nižší ceny ropy a komodit přenesou podle očekávání do nižší inflace," dodal zdroj.
V průzkumu Reuters pouze 17 z 85 analytiků uvedlo, že sazby ECB do konce roku stoupnou na 4,5 procenta nebo výš. Pouze tři očekávali, že by centrální banka do té doby zvrátila své červencové rozhodnutí utáhnout měnové kohouty.
Další ze zdrojů uvedl, že snížení sazeb nepřichází v úvahu s tím, že současné nastavení měnové politiky ekonomiku stále pohání.
"V současném prostředí není třeba přemýšlet o snižování sazeb," řekl. "Současná měnová politika není restriktivní, spíše expanzivní."
[Reuters/Finance.cz]