Za Českem následuje v pořadí investiční oblíbenosti zemí Slovinsko. Třetí se v anketě umístilo Slovensko a až čtvrtý nejatraktivnější je pro německé firmy jejich domácí trh.
Nejhůře je na tom z nových členů Bulharsko,které bylo předstiženo i nečlenskými zeměmi Ruskem a Chorvatskem a z regionu východní Evropy se dostalo jen před Ukrajinu. Německo je jedním z největších investorů v tomto regionu, který se na německém zahraničním obchodě podílí 16 procenty. Loňský německý export do oblasti dosáhl 154 miliard eur, uvedla obchodní komora.
Nejvíce si v letošní anketě polepšilo Polsko, které se z loňského desátého místa vyhouplo na páté. Co se týče aktuálních plánů investic na letošní rok, tam se Polsko dostalo dokonce do čela a zvýšit zde investice chce 55 procent dotázaných firem.
V České republice, která zatím z regionu získala nejvíce německých investic, chce zvýšit investiční výdaje jen 26 procent firem, což znamenalo až 10. místo. Rozruch způsobil nedávno německý koncern Siemens, který minulý týden oznámil, že nechce pokračovat ve výrobě kolejových vozidel v Praze na Zličíně, kde pracuje 1000 lidí.
Z hlediska hodnocení ekonomické situace se také nejvýše umístilo Polsko před Slovenskem a Českou republikou. Do budoucna německé firmy čekají v celém regionu rychlejší růst mezd než celkových nákladů a tyto obavy jsou nejsilnější na Slovensku, v Polsku a Litvě. Mírnější obavy kvůli růstu mezd panují i v České republice, Rumunsku a Srbsku, uvádí se v anketě. Dalším zdrojem znepokojení je sílící nedostatek kvalifikovaných sil, kde je nyní situace nejvážnější v baltských státech.