Majetek v domácích fondech klesl o 16 miliard na 157 miliard korun, v zahraničních fondech o tři miliardy na 139 miliard korun.
Nejvyšší odliv majetku zaznamenala v prvním pololetí aktiva akciových fondů (-9,1 miliardy), následovaná dluhopisovými fondy (-6,2 miliardy), smíšenými fondy (-4,6 miliardy), dále fondy fondů (-0,5 miliardy) a fondy peněžního trhu (-0,3 miliardy Kč). Naopak příliv aktiv se projevil pouze u zajištěných (1,2 miliardy) a nemovitostních fondů (400 milionů korun).
"Výkonnost podílových fondů v prvním pololetí letošního roku je žalostná. Všechny faktory, které jsou důležité pro domácí investory, vychází negativně," řekl ČTK David Urbánek z odborného časopisu Fondshop. Jediným trhem, který od začátku roku vydělával, je korunový peněžní trh. Vzhledem k vysoké inflaci je to ale jen slabá náplast, podotkl.
Nejvíce peněz mají Češi stále uloženo ve fondech peněžního trhu, kde bylo koncem června 107,5 miliardy korun, a v zajištěných fondech s majetkem 65,9 miliardy korun.
Pouze malá část tuzemských podílových fondů letos přinesla investorům výnosy, drtivá většina z jejich majetku naopak ukrojila. Nízké výnosy vykázaly fondy peněžního trhu. Dluhopisové fondy byly lehce v minusu. Poměrně velké ztráty až na výjimky zaznamenaly fondy smíšené, fondy fondů a akciové fondy. Ty v průměru přišly o 15 procent hodnoty.
Mezi pětici největších zprostředkovatelů fondů v Česku patří skupina ČSOB s 92,4 miliardy Kč, skupina České spořitelny s 92 miliardami Kč, skupina Komerční banky se 47,9 miliardy Kč, ING Group s 16,1 miliardy Kč a UnicreditGroup s 11,5 miliardy korun.
fd mha