Míra nezaměstnanosti v USA stoupla na 5,7 pct

01.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 1. srpna (ČTK) - Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se v červenci vyhoupla na 5,7 procenta z dosavadních 5,5 procenta a ocitla se nejvýše za více než čtyři roky. Americký trh práce ztratil dalších 51.000 pracovních míst a zaznamenal sedmý měsíc poklesu po sobě. Dnešní zpráva ministerstva práce USA potvrdila, že největší ekonomika světa je nadále v útlumu.

Od počátku roku se počet pracovních míst v americké ekonomice mimo zemědělský sektor snížil již o 463.000. Červencová ztráta pracovních míst ale byla mírnější, než se očekávalo, protože analytici podle agentury Reuters čekali pokles o 75.000. U míry nezaměstnanosti ale v průměru odhadovali zvýšení jen na 7,6 procenta.

Negativní dopad zprávy také mírnily opravy údajů za předchozí měsíce. V červnu tak zaměstnavatelé zrušili jen 51.000 míst namísto původně hlášených 62.000 a v květnu ztráta činila 47.000 místo dosud uváděných 62.000.

Pro finanční trhy tak údaje vyzněly vzhledem k očekáváním celkově příznivě. Kurz dolaru reagoval na zprávu posílením a akcie v USA začaly obchodování růstem.

Úbytek pracovních míst se v červenci týkal téměř všech sektorů a přírůstek hlásil jen vládní sektor, školství a zdravotnictví. Zpracovatelský průmysl pozbyl 35.000 míst a ve stavebnictví klesl počet příležitostí o 22.000.

Dnešní údaje z trhu práce podle analytiků potvrzují, že ekonomika zůstává v útlumu a zřejmě stagnuje. "Celkově je zpráva v souladu s jinými údaji, které mluví o slabé a v podstatě zastavené ekonomice, která příliš neroste, ale ani příliš neklesá," komentoval údaje hlavní ekonom newyorské pobočky Nomura Securities International David Resler.

Americká ekonomika je od konce loňského roku v silném útlumu v důsledku těžké krize na realitním trhu. Ekonomika sice ve druhém čtvrtletí zrychlila růst na 1,9 procenta, podle ekonomů to ale byl jen dočasný vliv vládních stimulačních opatření a ve druhé polovině roku přijde opět zpomalení.

Ekonomové i přes zrychlení hospodářského růstu nadále skloňují slovo recese. Pro Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), který recese v USA oficiálně vyhlašuje, není HDP zdaleka jediným vodítkem. "Nacházíme se rozhodně v růstové recesi a obávám se, že jsme sice v mírné, avšak delší recesi, než byla ta, kterou jsme zažili v letech 2001 až 2002," řekl investiční stratég Brian Gendreau z ING Investment Management Americas.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK