Bush minulý měsíc zrušil vládní zákaz těžby ropy v pobřežních vodách a vyzval Kongres, aby udělal totéž se svým vlastním nařízením, které těžbu ve většině vod kolem USA zakazuje. Tento krok podpořil republikánský kandidát John McCain, Obama podobně jako další přední demokratičtí senátoři ale Bushův návrh původně zesměšňovali a paušálně odmítali. Voliči ale vzhledem k rekordním cenám benzinu začali smýšlet jinak a Obama podle komentátorů zjistil, že lpění na zákazu by mu mohlo uškodit.
"Mým zájmem je zajistit, abychom měli ten druh komplexní energetické politiky, která sníží ceny benzinu," řekl Obama na svém floridském turné v rozhovoru pro místní list. "Pokud budeme muset v zájmu toho udělat kompromis v podobě obezřetné a dobře promyšlené strategie těžby, pečlivě nastavené tak, aby se zabránilo závažným ekologickým škodám, nechci být tak nepružný, abych něco zcela odmítal," řekl Obama. Dodal ovšem, že ohledně přínosu těžby v pobřežních vodách pro ceny benzinu zůstává skeptický a že by raději chtěl, kdyby ropné společnosti využívaly již těch koncesí, které na americké půdě mají.
Veřejné mínění v USA se již výrazně kloní na stranu obnovení těžby kolem pobřeží. Podle průzkumu z konce července tento krok dokonce poprvé podpořila většina obyvatel ekologicky "uvědomělé" Kalifornie.
Obama podpořil iniciativu skupiny deseti senátorů z obou stran, která v pátek předložila návrh zákona o zvýšení domácí ropné produkce. Zákon předpokládá otevřít ropnému rozvoji další území v Mexickém zálivu a povolit vrty u pobřeží Virginie, Severní a Jižní Karolíny a Georgie. Také by vznikla komise, která by doporučovala, které oblasti by se měly otevřít těžbě v budoucnu.
"Štáb volební kampaně senátora Obamy došel k jasnému závěru, že současná strategie "žádná těžba, žádný zákon" je neudržitelná a škodí vyhlídkám senátora na zvolení v listopadových volbách," řekl agentuře Reuters ekonom John Kemp z komoditní firmy RBS Sempra. "Naznačil tak, že je otevřen kompromisu, i když to rozhněvá tvrdé jádro environmentálně orientovaného voličstva," dodal Kemp. Většina lidí po politicích chce kroky, které by vedly ke snížení nynějších rekordních cen benzinu, a demokraté zatím nic konkrétního kromě tradičního obviňování ropných firem a spekulantů nepředvedli, upozorňují jiní analytici.
Spojené státy v poslední době neustále vyzývají ropné země OPEC, aby výrazně zvýšily těžbu, a zastavily tak prudký růst cen ropy, který se v USA promítá do rekordně drahého benzinu. Samy však zakazují využívat rozsáhlá ložiska ropy v nevyužívaných částech Mexického zálivu, kolem západního i východního pobřeží i na většině federální půdy. Vládní zákaz těžby kolem pobřeží vydal prezident George H.W. Bush v roce 1990 a svůj vlastní zákaz uplatňuje Kongres.