V prvním pololetí přebytek obchodní bilance vzrostl meziročně o 7,2 miliardy na 64,4 miliardy Kč.
V důsledku posílení koruny rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura a na dolary. Zatímco v běžných cenách statistický úřad uvádí růst vývozu o 1,7 procenta a pokles dovozu o procento, v eurech se vývoz zvýšil o 19,4 procenta a dovoz o 16,2 procenta. V přepočtu na dolary vývoz vyskočil až o 38,4 procenta a dovoz o 34,6 procenta.
Kromě obchodu se stroji na bilanci příznivě působil také přebytek u polotovarů a materiálů či snížení schodku v obchodě s chemickými výrobky. Negativně vedle obchodu s minerálními palivy zapůsobily také bilance obchodu s průmyslovým spotřebním zbožím, potravinami a živými zvířaty a nápoji a tabákem, které zůstaly na stejné úrovni jako v loňském červnu.
Vývoz strojů a dopravních prostředků celkově vzrostl o 0,8 procenta, tedy o 0,9 miliardy Kč, z čehož se zvýšil pouze vývoz telekomunikačních zařízení a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů. Největší pokles vývozu zaznamenaly silniční vozidla a výpočetní technika. Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků se snížil o 5,6 procenta, tedy o 4,9 miliardy Kč.
Na rostoucím dovozu minerálních paliv se podepsal zejména vyšší dovoz zemního plynu, kterého hodnotově přibylo o 40,5 procenta a naturálně o 13,7 procenta, a dále pak dovoz ropy s nárůstem hodnoty o 37,3 procenta a v naturálním vyjádření o 3,4 procenta. Vývoz minerálních paliv se zvýšil o 31,8 procenta, nejvíce narostl vývoz ropy a ropných výrobků, a to o 1,3 miliardy Kč.
Se státy EU měla ČR přebytek 43,6 miliardy Kč, což bylo proti loňskému červnu o 8,8 miliardy více. Se zeměmi mimo unii Česko prohloubilo schodek o tři miliardy na 29,7 miliardy Kč. Přebytek vzrostl v obchodě s Německem, Itálií, Slovenskem, Švédskem a Rakouskem. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Nizozemskem. Prohloubil se schodek obchodu s Ruskem, Čínou a Ázerbájdžánem. Přebytek klesl v obchodě se Španělskem a Velkou Británií a přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s Norskem.