"Naším cílem je prodat objekty nejdéle do konce roku, ze tří závodů ve městě nám zůstanou dva. Co se týká zaměstnanců, zůstanou zejména ti, kteří zvládají více profesí, a samozřejmě ti, kteří méně marodí," řekl Radimecký.
Textilky se obecně potýkají s levnou konkurencí. Propad zaznamenávají české firmy, které se orientují na utlumující se západní trhy. I Perla loni přišla o hlavního zákazníka. Společnost Cotonificio Honegger ještě předloni odebírala 200 kilometrů tkanin, což znamenalo 60 procent výrobní kapacity tkalcovny.
"Poptávka se snižuje všude. V západní Evropě se začíná šetřit a my se musíme obracet jinam. Hledáme nová teritoria na východě," řekl Radimecký. Podle něhož trvá minimálně půl roku, než znovu podnik najde strategického zákazníka.
Textilka se orientuje na kvalitní tkaniny, vyrábí pyžamoviny a košiloviny pro společenské příležitosti, sport a volný čas. Vyrábět levnější druhy látek není kvůli velké konkurenci cesta, která by vedla z ekonomických obtíží, míní generální ředitel.
Podnik loni vykázal ztrátu 35,5 milionu korun. Proti předchozímu období se ztráta zvýšila o 28,3 milionu korun. Záporné výsledky ovlivnila i silná koruna, více než polovina výroby totiž mířila za hranice.
"Vyvážíme do eurových států a máme kurzové ztráty. Prodáváme v eurech, ale mzdy vyplácíme v korunách, energie platíme většinou v korunách a podobně," uvedl Radimecký.
V Perle je hlavním akcionářem společnost Velveta Vansdorf, která drží přes 65 procent akcií. Průměrná mzda v podniku je 13.700 korun měsíčně, což je mírně nad průměrem platů textilního průmyslu v kraji.
V červnu bylo v regionu Ústí nad Orlicí bez práce 542 lidí a míra nezaměstnanosti činila 4,81 procenta, v celém okrese byla zhruba o půl procenta nižší. Mezi devíti mikroregiony okresu bylo Ústí nad Orlicí a jeho okolí v míře nezaměstnanosti šesté nejhorší.