"Pochopitelně, že není ochota na to přistoupit. Hledáme ale cestu, jak z toho ven, jak to řešit. To je ta složitost, kterou nechci komentovat. Pochopitelně chceme českého zpracovatele udržet," řekl po jednání s Madetou místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška.
Jihočeskou mlékárnu vede ke snížení ceny především klesající světová poptávka po mléčných výrobcích. Snižují se ceny eidamu, másla nebo sušeného mléka, řekla Barbora Daňková z oddělení komunikace mlékárny.
"Zemědělci o tom věděli, věděli co je čeká. Je to trend, který běží nejen českým trhem. Madeta na všem, co vyváží, prodělává, nyní s dvacetiprocentní ztrátou na litru mléka," uvedla Daňková.
Madeta přitom podle Daňkové platí za mléko stále víc než odběratelé v Německu. Za litr tam mlékárny dávají od 28 do 32 eurocentů, tedy něco kolem 7,50 koruny. Případné výpovědi dodávek se jihočeský podnik neobává. Smlouvu na mléko má totiž uzavřenou do března 2009. Každý měsíc se domlouvají pouze ceny. "Mléka je nyní hrozně moc, jsme na opačné straně než loni, kdy byla obrovská poptávka," dodala Daňková.
Zemědělci svůj odmítavý názor opírají o to, že nákupní ceny mléka klesly od počátku roku zhruba o dvě koruny na litr. V celkové roční produkci mléka by znamenaly dvě koruny propad jejich příjmů zhruba o pět miliard korun.
Madeta je jedničkou na českém trhu s mléčnými výrobky. Zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce mléka v zemi. Denně zpracuje asi 1,5 milionu litrů, z toho Jih vyprodukuje 650.000 litrů, a je tak pro Madetu klíčovým dodavatelem.