Deloitte: ČR je nejoblíbenějším cílem investorů z regionu

05.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. srpna (ČTK) - Česká republika společně se Slovenskem je ve střední a východní Evropě nejčastějším cílem východoevropských investorů. Naopak investoři ze západní Evropy v případě fůzí a akvizic preferují Polsko. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu poradenské společnosti Deloitte. Podle průzkumu neodrazuje podnikatele od dalšího plánování fůzí a akvizic ani krize na světových finančních trzích.

Navíc se podle průzkumu středoevropské společnosti v posledních letech změnili z cílů fůzí na investory, kteří sami hledají další obchodní a investiční příležitosti.

Aktivita v oblasti fůzi a akvizic se tak nebude podle partnera společnosti Deloitte Česká republika Josefa Kotrby nijak v následujícím období snižovat. "Pouze se zvýší podíl strategických oproti finančním investorům," uvedl. Podle něj je možné očekávat několik velkých akvizic českých firem v zahraničí a během příštího roku i na tuzemském trhu, například ve strojírenství.

Z pohledu investorů je Evropa považována za nejvhodnější region, pozornost ovšem přitahují podle průzkumu i rozvíjející se asijské trhy. Mimoevropské regiony jsou ovšem v tomto ohledu důležitější pro západoevropské než východoevropské firmy.

Značná část evropských fůzí se přitom týká spotřebitelského sektoru a výrobní sféry. Dalším oblíbeným cílem investorů jsou západoevropské technologie, média a telekomunikace. Ve střední Evropě pak mají podniky zájem o energetiku a přírodní zdroje. Například společnost ČEZ byla první v regionu, která zvolila jako strategii expanzi pomocí fůzí a akvizic. V současnosti tak sdružuje 90 společností v Česku, Bulharsku, Rumunsku a Polsku.

Zatímco na podzim loňského roku plánovalo podle průzkumu více akvizic pouze 33 procent společnosti letos na jaře to byla již polovina. Narůst je způsoben především zájmem strategických investorů. Jejich dlouhodobé podnikatelské záměry totiž podle Kotrby nezávisí příliš na momentální makroekonomické situaci a nejsou tak ovlivněny nestabilitou finančních trhů. "V příštích 18 měsících tak hodlá provést akvizici 60 procent všech strategických investorů," uvádí průzkum.

Důvodem další expanze firem je podle společnosti Deloitte především snaha vylepšit konkurenční pozici na trhu a snaha získat kvůli nedostatku pracovní síly talenty v cizích zemích.

Celoevropský průzkum provedla společnost Deloitte na jaře letošního roku mezi 120 podniky. Tři čtvrtiny z nich přitom v minulých pěti letech provedly více než pět transakcí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK