Nemocní nedostávali v prvních třech dnech žádné dávky už od letošního ledna. Ústavní soud ke 30. červnu tuto část vládní reformy zrušil. Teď se pobírá 60 procent základu příjmu jako od čtvrtého dne nemoci. Od září tak začne platit už třetí letošní úprava. Ministr práce Petr Nečas (ODS) již dříve řekl, že pokud by nemocenská za první tři dny až do konce roku zůstala ve výši 60 procent základu příjmu, výdaje státu by se zvedly minimálně o pět miliard korun.
Čtvrtinu vyměřovacího základu v prvních třech dnech nemoci pobírali lidé do konce loňska. V dalších dnech jim pak připadlo 69 procent. Od příštího roku se nemocenská bude vyplácet až od 15. dne nemoci. Do té doby budou náhradu mzdy poskytovat nemocným za pracovní dny zaměstnavatelé. První tři dny nemoci zůstanou lidé bez peněz, budou mít neplacené volno. Od čtvrtého dne jim připadne 60 procent z redukovaného průměrného výdělku.
Podle rozhodnutí Ústavního soudu by ale stonající, kteří si platí nemocenské pojištění, měli mít v nemoci zajištění. Ministr uvedl, že proto novela pro příští rok snižuje zaměstnancům odvody o 0,1 procenta. Nečas dodal, že tento podíl odpovídá výdajům na nemocenské v prvních třech dnech, pokud se vyplácí 25 procent základu příjmu.
Zaměstnavatelům za poskytování náhrady mzdy v nemoci v příštím roce klesnou odvody z 3,3 na 2,3 procenta. Stát jim polovinu výdajů vrátí tak, že jim ji odečte z odváděné částky. Novela zjednodušuje administrativu a rozšiřuje okruh firem, které budou moci dostat půlku peněz zpět. V roce 2010 odvody klesnou na 1,4 procenta, stát firmám nebude již nic vracet.
Podle novely budou také moci od ledna muži vystřídat svou partnerku na mateřské dovolené. O potomka se tak budou moci začít starat už po uplynutí šestinedělí. Stejně tak se budou moci lidé jednou vyměnit i na takzvaném paragrafu, tedy při ošetřování nemocného dítěte či jiného člena rodiny.
Opoziční ČSSD změnu nemocenské pro příští rok kritizovala. Podle jejích představitelů karenční doba, tedy neplacené první tři dny, situaci nemocných zhorší. Podle senátora Milana Štěcha (ČSSD) je úprava v rozporu s "duchem rozhodnutí" ústavních soudců. "Budeme zvažovat, zdali se na Ústavní soud znovu neobrátíme," uvedl v Senátu Štěch.
Podle údajů ministerstva práce výdaje na nemocenské po zavedení karenční doby letos od února do května proti stejné době loni poklesly o 1,9 miliardy korun, tedy o 18 procent. Vyplatilo se 8,5 miliardy. Nemocí ubylo zhruba o 26 procent. Krátkodobého stonání, které není delší než 14 dní, je v malých firmách podle údajů ministerstva práce o 45 procent méně. Doba průměrné nemoci se ale o několik dní prodloužila.