"My nevíme, zda jsme se dostali k bodu zvratu. Rádi bychom to věděli, ale odpověď zatím neznáme," řekl Tanaka na dotaz, zda pokles cen ropy pod 120 dolarů za barel znamená, že cena bude v poklesu pokračovat. Na rekordu byla cena 11. července, kdy vystoupila na 147,27 USD.
IEA je podle Tanaky v zásadě spokojena s tím, že kartel vývozců OPEC dodržuje slib a snaží se na trh při vyšší ceně ropy dodávat více suroviny. IEA doporučuje, aby kartel vývoz ještě zvýšil, zároveň je ale prý důležité, aby se těžba udržela a znovu neklesla.
IEA sídlí v Paříži a je poradcem v otázkách energetické politiky pro 27 členských zemí včetně České republiky. Vzhledem k tomu, že spotřeba ropy zůstává v mladých ekonomikách velmi vysoká, bude ještě letos tlačit na růst poptávky, přestože světová ekonomika už roste pomaleji. Největším důvodem k obavám tak bude stále udržení těžby a vývozu.
Cena ropy se zvyšuje zhruba od roku 2002, kdy barel stál méně než 30 dolarů. Za růstem ceny je hlavně rychlý růst poptávky po ropě v Číně, Indii a zemích Blízkého východu, dále růst nákladů na těžbu v hůře přístupných oblastech a také geopolitické napětí. Značný objem ropy, která je předmětem mezinárodního obchodu, je v politicky méně stabilních zemích.
IEA předpokládá, že poptávka po ropě se letos opět zvýší, i když méně než se původně domnívala. V současné době agentura počítá s růstem asi 890.000 barelů denně. Za největší problém z hlediska udržení těžby a vývozu Tanaka nyní považuje vývoj v Nigérii, kde povstalecké skupiny těžbu ropy sabotují, a hurikány v Atlantiku, které ohrožují těžbu v Mexickém zálivu.
"Největší obavy máme kvůli Nigérii, sezoně hurikánů a podobně, odpočívat moc nemůžeme. Velmi vysoká poptávka je v Číně, Indii a na Blízkém východě," řekl Tanaka.