"Máme podepsané smlouvy o prodeji našeho podílu s americkým a ruským investorem z oboru všeobecného letectví. Ale čekáme na prohlášení úpadku společnosti," řekl deníku Martin Zikeš, člen představenstva Slavia Capital Aero, jejíž dceřiná společnost Slavia Capital Aero je jedním z akcionářů CZAW. Nabídky zájemců na odkup podle Zikeše nyní přesahují 8 milionů eur (asi 192 milionů korun).
Podle HN se investiční skupina Slavia před dvěma lety rozhodla profitovat z rekordního zájmu o lehká sportovní letadla české výroby. Proto vstoupila do CZAW a poskytla jí 62 milionů na rozšíření výroby ze stovky letounů ročně na pětinásobek. V čele továrny zůstal její zakladatel - Američan Chip Erwin, který si ve firmě ponechal 45procentní podíl. Továrna nedokázala svými obchodními výsledky naplnit očekávání investorů. Slavia se tak rozhodla firmu prodat. "Panu Erwinovi jsme dali nabídku na odkup našeho podílu. On však nereagoval," uvedl Zikeš.
Erwin jednání svého obchodního partnera nechápe a považuje aktivity SC za projev snahy o nepřátelské převzetí firmy, píšou HN.
Podle regionálního tisku měla společnost CZAW problémy už na konci loňského roku. V únoru dorazila exekuce na bankovní účty firmy v Komerční bance. Mezi další věřitele patří třeba Česká správa sociálního zabezpečení.
Úvěry CZAW od Komerční banky podle listu odkoupila společnost FAME Jihlava, která patří do holdingu Slavia Capital. Tak se Erwinovu partnerovi otevřela cesta k spuštění insolvenčního řízení. "Budu rád, když Slavia svůj podíl prodá. Jsou pro mě nepřijatelným partnerem. Nedali mi možnost pohledávku koupit," řekl Erwin.
Přes spory mezi akcionáři výroba v podniku, zaměstnávajícím 200 lidí, dál pokračuje. Máme podporu distributorů i klíčových dodavatelů, dál vyrábíme. Za červen vyjelo z naší fabriky 17 nových strojů, potvrdil HN manažer CZAW Otakar Hrabinec.
CZAW není jediným českým výrobcem letadel, který čelí potížím. Tyto firmy prodávají hlavně do USA a ničí je pokles tamní poptávky i nevýhodný kurz, napsaly dnešní Hospodářské noviny.