Podnikatelé na severu Moravy chtějí platit eurem od roku 2012

06.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 6. srpna (ČTK) - Podnikům a podnikatelům na severu Moravy dochází trpělivost s příliš rychlým posilováním koruny a požadují zavedení eura již od ledna 2012. Vyplývá to z prohlášení, které dnes ČTK zaslala Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje. Česká národní banka požadavek komory s ohledem na blížící se měnové zasedání bankovní rady nekomentovala.

Vývoj koruny vůči euru krajně ohrožuje výsledky zvládnuté hospodářské transformace Moravskoslezského kraje a účinek rozsáhlých podpůrných a investičních prostředků zaměřených na jeho rozvoj, upozorňuje komora. Dosavadní hospodářský růst tak může být v případě pokračujícího živelného vývoje kurzu koruny znovu dramaticky a dlouhodobě omezen, uvádí se dále v prohlášení. Velkým rizikem je hrozba ztráty obchodních pozic na zahraničních trzích pro podniky a podnikatele. Komora chce v příštích dnech projednat problém měnového vývoje s představiteli kraje, významných firem a institucí. Podle komory by se také měl stabilizovat kurz koruny k euru v hodnotě kolem 26 Kč/EUR zapojením bank a politického vlivu.

Mluvčí ČNB Pavel Zúbek dnes odmítl na požadavky moravskoslezské komory reagovat. Důvodem je podle něj blížící se měnové zasedání bankovní rady. "Komunikační karanténa na témata, která mají vztah k měnové politice, trvá týden před a týden po měnovém zasedání bankovní rady," sdělil.

Česká republika zatím nemá stanovený termín přijetí jednotné evropské měny. Podle prohlášení premiéra Mirka Topolánka z počátku dubna přijme země euro ve chvíli, kdy to bude výhodné pro ekonomiku a pro občany. Předtím je nutné provést řadu reforem, včetně penzijního a zdravotního systému. Opoziční sociální demokraté přitom chtějí podle svých prohlášení přijmout euro co nejdříve.

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma v červnu odhadl, že po Slovensku, které vstoupí do eurozóny od roku 2009, nepřejde na euro v následujících čtyřech až pěti letech žádná další země.

Česká koruna v posledních měsících prudce posilovala a patří k nejrychleji rostoucím měnám na světě. V polovině července se poprvé v regulérním obchodování dostala pod hranici 23 Kč/EUR, později ale oslabila na současné úrovně kolem 23,9 Kč/EUR.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK