Gandalovič připomněl, že podle dohody se mají v EU po roce 2013 snížit náklady na společnou zemědělskou politiku ze současných asi 45 procent na 32 procent. "Diskuse, kterou dnes vedeme v rámci společné zemědělské politiky, bude možná velmi intenzivně probíhat za našeho předsednictví, takže my se na ni velmi připravujeme," uvedl ministr.
Společná zemědělská politika EU pravidla dotací v zemědělství jasně určuje. Počítá například s přímými platbami, případně konkrétními podporami různých projektů. Nezahrnuje ale úhrady ztrát z krizových situací na trhu, jakými jsou třeba pokles cen mléka nebo vepřového. "Je dobře, že stát není pod tlakem okamžitých požadavků, prostě 'teď je problém, dotujte'," dodal ministr.
Jediná intervenovaná cena je podle něj v současnosti na pšenici, je ale hluboko pod tržní cenou. V případě mléka je jediným regulačním mechanismem kvótový systém, který zavazuje jednotlivé státy EU k určitým objemům produkce, dodal ministr. "Když před tři čtvrtě rokem vyskočila debata o mléce a cena stoupala k 10,50 Kč, všichni volali po zrušení kvótového systému, teď je cena na svém minimu a každý je opatrnější," konstatoval.