Inflace i nezaměstnanost v červenci podle odhadů stoupla

06.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. srpna (ČTK) - Inflace v červenci podle odhadů analytiků oslovených ČTK po předchozím poklesu opět stoupla, a to na 6,8 až 6,9 procenta. V červnu inflace činila 6,7 procenta. Za růstem stojí meziročně dražší cigarety, zemní plyn a nájemné. Zvýšit by se podle analytiků měla kvůli čerstvým absolventům škol i nezaměstnanost, a to z červnových pěti na červencových 5,2 procenta.

"Za červencovým růstem cen stály především vyšší regulované ceny. Zdražil zemní plyn o necelých deset procent a postupně by se do cen cigaret měla začít promítat vyšší spotřební daň," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Naopak proti růstu cen působí pokles cen ropy z posledních týdnů, který by se již měl začít projevovat v mírně nižších cenách pohonných hmot. "Za námi by též mělo být zdražování potravin, během července podle našeho odhadu ceny potravin jako celku klesly," dodal Vejmělek.

V červenci se ovšem také podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka na plné obrátky rozjíždí letní turistická sezona a s ní přichází vyšší ceny zájezdů cestovních kanceláří a draží ubytování v penzionech a hotelech. "V posledních letech tento faktor v červenci pravidelně přispívá ke zvýšení cenové hladiny o tři až pět desetin procentního bodu," uvedl.

Znepokojení z vysoké inflace ovšem zmírní podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška přesvědčení, že v dalších měsících by již měla začít klesat.

Ovšem až do září by se měla inflace podle Vejmělka držet na vysokých úrovních. "Nevylučuji ani vzestup inflace nad sedm procent," uvedl. Od října by pak měla inflace podle něj začít klesat a za celý letošní roky by měla činit 6,7 procenta a v roce 2009 3,7 procenta.

Za současným růstem cen stojí celkově podle Marka letošní změna daní a regulovaných cen a vysoké ceny surovin. "Nebýt souhry uvedených faktorů, pohybovala by se inflace nadále mezi dvěma až třemi procenty," upozornil Marek.

V případě nezaměstnanosti je její růst podle analytiků způsoben tradičně příchodem čerstvých absolventů škol na úřady práce. "Celkově pracovní trh zasahuje i pomalejší nábor nových zaměstnanců v důsledku firemních dovolených," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

V každém případě je podle něj vidět, že situace na trhu práce se nezlepšuje tak rychle, jako dříve. "Existuje sice výrazná nabídka volných pracovních míst, která se ovšem z velké části míjí s poptávkou ze strany nezaměstnaných," dodal.

Období, kdy se nezaměstnanost vyvíjí hůř než ve stejném měsíci loni, tak podle Sobíška trvá již od února. I na podzim, kdy míra nezaměstnanosti sezónně klesá, podle něj stěží poklesne pod pět procent. "Je tedy pravděpodobné, že dno nezaměstnanosti bylo dosaženo na delší dobu již v červnu," doplnil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK