Analytici varují, že kompletní přerušení práce v zemi by mohlo vystrašit zahraniční investory a dále poškodit ekonomický růst, který zpomaluje a letos má klesnout na tři procent. V předchozích čtyřech letech rostl v průměru o pět procent.
Kongres jihoafrických odborů (COSATU), který je v zemi nejvlivnější mezi odbory, uvedl, že akce je varováním pro zaměstnavatele, aby kvůli poklesu zisků způsobenému energetickou krizí nesnižovali počet zaměstnanců. O svá místa se bojí hlavně zaměstnanci v těžebním sektoru, který je páteří ekonomiky. Pětidenní přerušení dodávky elektřiny v lednu a následné zavedení přídělového systému v dodávkách elektřiny pro doly totiž omezily těžbu a zisky firem. JAR patří mezi přední těžaře na světě.
V největším dole těžební společnosti Angloplast dnes nenastoupilo do práce 30 procent zaměstnanců. Také firma Harmony, která je pátým největším těžařem zlata na světě, je ovlivněna protesty a očekává snížení produkce o 135 kilogramů zlata. Jihoafrická továrna německé automobilky Volkswagen musela kvůli stávce zastavit výrobu. Železniční společnost Metrorail zastavila veškeré spoje v provincii Gauteng, kde se nachází Johannesburg. Problémy zatím nehlásí největší ropná rafinerie.
Stávka poslala na trzích vzhůru ceny platiny, které v uplynulých dnech prudce klesaly. Jihoafrický akciový trh však na stávku nereagoval a hlavní index akcií si připsal dvě procenta. Místní měna rand mírně klesla vůči dolaru, avšak podle analytiků je důvodem spíše dlouho očekávaná korekce po sedmi týdnech růstu měny, napsala agentura Reuters.