Topolánkova vláda se zavedením eura otálí, a tak české podniky začaly jednat po svém. Dělníkům chtějí v eurech vyplácet aspoň část platu. Exportéři tak reagují na silnou korunu, na níž letos tratí, uvedl deník. Aktuální kurz koruny k euru se nyní pohybuje kolem úrovně 24,00 Kč/EUR.
"Dopad v tržbách představuje za prvních šest měsíců roku částku převyšující 150 milionů korun," řekl HN Miroslav Bičiště z vedení strojíren Tos Varnsdorf. Proto teď s odboráři jedná o převodu části mzdy na eura. "První reakce jsou zatím pozitivní," dodal.
Na výplatních páskách sice bude celý plat v korunách, prémiová část však bude navázaná na aktuální kurz k euru. Když koruna posílí, prémie budou nižší. "A naopak, pokud koruna oslabí, zaměstnanci na tom vydělají," uvedl Pavel Juříček ze společnosti Brano, která také chce prémie počítat v eurech. Brano má v cizí měně 97 procent veškerých výnosů.
Tos, Brano i další firmy o tomto řešení debatovaly na půdě svazu průmyslu, a ten chce podobné kroky doporučit i ostatním českým firmám. "Je dobré do toho zainteresovat i zaměstnance, aby si uvědomili spoluzodpovědnost," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn. Byla by to i jedna z cest, jak vývoj kurzu přiblížit lidem a vyvolat tak tlak na vládu, aby řekla jasné slovo k přijetí eura, míní šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.
Odboráři ale podle HN nadšení nejsou. Výše platu pak bude pochopitelně jiná než dosud. Přenášet zodpovědnost na zaměstnance je neodůvodnitelné. Problémy mnohých firem navíc nejsou způsobeny jen kurzem a firmy se za posilující korunu pouze schovávají, míní Josef Středula z Odborového svazu Kovo. Doplnil, že o tomto návrhu mohou odbory s firmami diskutovat, ale podporovat ho nebudou.
Firmy, které doplácejí na tvrdou korunu, chápou výplatu v eurech i jako formu nátlaku na vládu. "Textilní průmysl, který 85 procent produkce exportuje, posilování koruny výrazně poškozuje. Výplaty v eurech ale nejsou řešením," řekl listu výkonný ředitel asociace textilního průmyslu Jiří Kohoutek. Dodal, že je to spíš apel na vládu, aby jasně řekla, odkdy počítá s eurem, aby se tak otupily spekulativní snahy.
Vicepremiér Jiří Čunek ve středu řekl, že by byl pro stanovení pevného data pro přijetí eura a že o tom chce nyní mezi členy vlády vyvolat diskusi. Premiér Mirek Topolánek však dal několikrát najevo, že se nechce žádným termínem přijetím eura vázat.
Plán platit dělníky v eurech se nelíbí ani právníkům, které oslovily HN. Podle nich by u prémií, na které má zaměstnanec právo, bylo přenášení kurzového rizika na zaměstnance porušením zákoníku práce.
Podle deníku to chce dát do pořádku ministr práce Petr Nečas. "Připravujeme novelu zákona o mzdách, podle níž bude možné platit zaměstnancům mzdy i v eurech. Bude to však pouze na základě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Novela by měla začít platit v roce 2010," uvedl Nečas.
V cizí měně jsou už placeni někteří manažeři, jejich odměny jsou ale řešeny formou manažerských smluv a vymykají se zákoníku práce, napsaly dnešní Hospodářské noviny.