Chmelaři letos očekávají lepší sklizeň než loni

07.08.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Stekník (Lounsko) 7. srpna (ČTK) - Pěstitelé chmele letos očekávají vyšší výnosy, po dvou slabších letech by sklizeň měla být průměrná až mírně nadprůměrná. Loni sklidili 5630 tun chmele, letos by to mohlo být zhruba 5950 tun. Rostlinám nesvědčí současné horké počasí, ale nárůst hlávek by mohl ještě pozitivně ovlivnit déšť v příštích 14 dnech, řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler.

Počasí v letošním roce pěstitelům poměrně přálo, srážek bylo na jaře dost, i když s lokálními výkyvy. "Letošní červenec byl podstatně lepší než loni, nebyly tak velké teploty, dá se předpokládat, že by to mělo mít plusový dopad na výši výnosů," uvedl Pázler. Letos se chmel pěstuje na 5345 hektarech, což je o 44 hektarů méně než loni. Pěstitelé očekávají, že z jednoho hektaru sklidí průměrně 1,08 až 1,1 tuny, loni činil 1,04 tuny.

První pěstitelé začnou úrodu sklízet přibližně kolem 18. srpna, česačky u zemědělců poběží zhruba 14 dní. Pracovníky na sklizeň mají podniky zajištěny, větší problémy jim dělá sehnat je na jarní práce. Na ně využívají především studenty středních zemědělských škol a také brigádníky ze zahraničí.

Pěstitelé s obchodníky vyjednávají o cenách chmele již několik měsíců. "Jednání mělo určitý úspěch, nějaký nárůst cen by tu měl být. Je to nutné kvůli ekonomice pěstování," řekl Pázler. Ceny chmele by měly meziročně vzrůst o 15 až 20 procent. Zemědělci by chtěli minimálně 180.000 až 200.000 korun za tunu, aby pokryli vstupní náklady a eliminovali vliv silné koruny. Zhruba 80 procent produkce chmele se vyváží.

Kvůli špatné rentabilitě pěstování plochy chmele neustále klesají. Podle Pázlera rozlohy poklesly nejvíce v letech, kdy sice byla dobrá úroda, ale špatné ceny. Od roku 2000 klesla plocha chmele v tuzemsku o 750 hektarů, plocha odrůdy Žatecký poloraný červeňák se za stejné období snížila dokonce o 1165 hektarů.

Pro udržení produkce by podle tajemníka Svazu pěstitelů chmele Zdeňka Rosy měli zemědělci zvýšit vysazovanou plochu ze zhruba 200 hektarů v posledních dvou letech na 400 hektarů ročně v období příštích pěti let. Letos chmelaři předpokládají, že se nově osadí až 300 hektarů chmelnic. V tom jim pomáhá i evropský fond pro rozvoj venkova, který nabízí také možnost podpory výstavby chmelnicových konstrukcí.

Výměrou chmelnic je Česko na třetím místě za Německem a USA, na tuzemské chmelaře už se ale dotáhla Čína. Loni se chmel v celém světě pěstoval na 51.000 hektarech.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK